متون تخصصی هر رشته‌ در حوزه اخلاق پزشکی باید تدوین و ابلاغ شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا سلیمی اظهار کرد: امروزه موضوع اخلاق پزشکی در بین کشور‌های پیشرفته و ایران مطرح شده است و جامعه پزشکی به دلیل اینکه قبل از شروع کارشان سوگند خورده‌اند به رعایت اخلاق در حوزه کاری پزشکی ملزم هستند، در حوزه پزشکی یک بحث حرفه‌گری و یک موضوع اخلاق عمومی داریم که در برخی از موارد این ۲ موضوع با یکدیگر ادغام می‌شوند.

معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: برای اینکه موضوع اخلاق پزشکی در بین همه همکاران به طور کامل جا بیفتد باید بحث اخلاق از دوران کودکی در بین افراد نهادینه و فرهنگ سازی شود تا مجموعه فعالیت‌هایی که با دین و فرهنگ ما مطابقت دارد در زندگی‌های شخصی و اجتماعی جاری شده و در دوران بزرگسالی اخلاق عمومی و حتی پزشکی به طور کامل رعایت شود.
 
وی افزود: در زمینه اخلاق پزشکی باید متون تخصصی هر رشته‌ تدوین و ابلاغ شود تا همکاران بدانند در حیطه کاریشان چه وظایفی بر عهده آنهاست و چه کار‌هایی باید انجام دهند، فردی که متون مربوط به اخلاق پزشکی و حرفه‌گری را به خوبی بداند طرز برخورد با بیماران را هم به خوبی خواهد دانست به همین دلیل اخلاق پزشکی یکی از موضوعات مهم این حرفه محسوب می‌شود.

سلیمی گفت: موضوع اخلاق پزشکی جزو اولویت‌های کاری سازمان نظام پزشکی محسوب می‌شود و تلاش می‌شود با اتکا به مجموع قوانین و مقررات و با برگزاری کلاس‌های مختلف آموزشی اخلاق پزشکی را به همکاران آموزش داد.

معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: رعایت اخلاق پزشکی مانع از ایجاد برخورد‌های غلط و غیر عاقلانه در هنگام مراجعه بیماران به پزشکان می‌شود و به نوعی موضوع اخلاق پزشکی از هر گونه ارتباط مالی بین پزشک و بیمار جلوگیری به عمل می‌آورد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: سازمان نظام پزشکی هر چند وقت یکبار به برگزاری کلاس‌های آموزشی در زمینه اخلاق پزشکی با هدف حفظ و ارتقا آن در سراسر کشور اقدام می‌کند تا این موضوع به صورت کامل در بین همکاران نهادینه شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.