سالانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه بیماران خاص در کشور است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طاهر موهبتی در نشست با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار کرد: ما ۷۰ هزار بیمار خاص در کشور داریم که تحت پوشش بیمه سلامت هستند که در ارائه خدمات به آنها در همه استان‌ها برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات خوبی انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: در استان اردبیل یک هزار و ۴۰۰ بیمار خاص تحت پوشش سازمان بیمه سلامت است که سالانه ۱۴ میلیارد تومان هزینه برای درمان و سلامت آنها پرداخت می‌شود، همچنین براساس تفاهمنامه‌ای که با سازمان زندان‌ها منعقد خواهد شد ما در قالب بیمه سلامت تلاش می‌کنیم تا زندانیان و خانواده‌ها آنها را نیز تحت پوشش خدمات بیمه‌ای ببریم.

وی ارائه خدمات به مددجویان کمیته امداد را یادآور شد و بیان کرد: با توجه به برخی مشکلاتی که در ارائه خدمات برای دفترچه‌های مددجویان کمیته امداد بود ما با بیمه‌گذاری کمیته امداد نسبت به پوشش مددجویان کمیته امداد اقدام کردیم تا ارائه خدمات به آنها با سهولت و شرایط مطلوب‌تر انجام شود.

موهبتی گفت: قراردادهای ما با رویکرد جلب رضایت مردم و ارائه خدمات در حوزه سلامت براساس منافع مردم انجام می‌شود به طوری که ما با ۹۰ درصد مراکز ارائه کننده خدمات سلامت و بهداشت طرف قرارداد هستیم و انتظار داریم ارائه خدمات به بیمه شدگان با شرایط مطلوب‌تری انجام شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به اجرای طرح مراقبت در منزل با هدف کاهش هزینه‌ها برای بیماران اشاره کرد و گفت: به صورت پایلوت در ۶ استان این طرح اجرا می‌شود که استان اردبیل نیز پایلوت اجرای این طرح است تا براساس آن بیمارانی که مدت طولانی را در آی‌سی‌یو بستری می‌شوند امکان ارائه خدمات به آنها در منزل با نظام پرستاری مطلوب فراهم آید.

وی ضرورت مدیریت منابع را در بخش تجویز دارو، آزمایش، ام‌آرآی، سی‌تی‌اسکن و سایر بخش‌ها یادآور شد و اظهار کرد: اگر زمانی در این کشور تعداد زیادی دارو در منازل وجود داشت این شرایط امروز به سبدسبد دارو در منازل تبدیل شده به طوری که در هر منزل زیر ۱۰۰ هزار تومان داروهای متنوع وجود ندارد که امیدواریم با اصلاح این رویه هزینه‌ها را در این بخش کاهش دهیم.

موهبتی سرانه داروهای نوشته شده در هر نسخه را ۳.۲ قلم دارو اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش قیمت دارو و محدودیت تولید آن به نظر می‌رسد هر قدر پزشکان در تجویز دارو صرفه‌جوئی کنند و مردم نیز در خرید دارو رعایت موارد را در نظر داشته باشند به همان نسبت کاهش هزینه‌ها روی می‌دهد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: ما در برخی از استان‌ها نسخه‌نویسی الکترونیکی را آغاز کردیم که امیدواریم در کلیه مراکز قواعد بیمه‌گری و شرایط تشخیص و ارجاع به راحتی انجام شود تا هزینه‌های مازادی را در بخش‌های غیرضرور دارویی و درمانی شاهد نباشیم.

وی اظهار کرد: ما براساس اسناد بالادستی و چشم‌انداز توسعه نظام باید در بخش سلامت نیز از ظرفیت آی‌تی و رویکردهای متناسب با آن استفاده کنیم به گونه‌ای که همچون بسیاری از کشورها در نسخه نویسی به سمت الکترونیکی کردن کارها و هدفمندی بیمه‌ها و کاهش هزینه‌ها در این حوزه اقدامی جدی را انجام دهیم.

موهبتی تاکید کرد: نباید بیماران را به درآمدهای نفتی مرتبط کنیم بلکه از طریق مالیات بر ارزش افزوده که هم اکنون یک درصد آن صرف حوزه سلامت می‌شود پوشش جمعیتی را با خدمات ارائه شده از سوی بیمه‌ها نظاره‌گر باشیم، منطقی کردن هزینه‌ها در بخش سلامت و صیانت از سلامت مردم ضروری است، ما به اصلاحات و تغییر رفتار در حوزه سلامت نیاز جدی داریم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تاکید کرد: اگر بتوانیم سلامت‌محوری را در کنار ارتقای شرایط کیفی در ارائه خدمات مدنظر قرار دهیم قطعاً به اثربخشی بیشتری دست پیدا می‌کنیم به طوری که در حوزه سلامت باید درآمدها پایدار و سرمایه‌گذاری‌ها بهینه انجام شود.

وی به راه‌اندازی سامانه ۱۶۶۶ در پاسخگویی به مردم اشاره کرد و گفت: روزانه بیش از ۸۰۰ تماس با این سامانه انجام می‌شود که ما خودمان گاه در پاسخگویی به مردم در پای این سامانه می‌نشینیم و درددل‌های مردم می‌شنویم.

موهبتی در مورد طرح تحول سلامت و برخی ایرادات و اشکالات آن خاطرنشان کرد: هر چند در بسیاری از استان‌های محروم اجرای این طرح رضایتمندی مردم را به همراه داشته اما در دو بسته بیمه و درمان این طرح خوب اجرا نشد هر چند که هر طرحی ایرادات و اشکالات خاص خود را دارد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: هر چند اجرای این طرح هزینه‌هایی را برای کشور به همراه داشت اما عظمت آن در ایجاد رضایتمندی مردم به ویژه در مناطق محروم به حدی بود که شرایط مطلوبی را به وجود آورد هر چند که ایرادات و اشکالات آن نیز کاملاً مشهود و مبرهن بوده است.

به گزارش ایسنا وی در پایان به ضعف سازمان‌های بیمه‌گر در حوزه آموزش و بخش ترویج و اطلاع‌رسانی برای بیمه‌گذاران اشاره و اظهار کرد: در این زمینه باید ایرادات و اشکالات را به نحو اساسی برطرف کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه