خلاء قانونی در حوزه توزیع دارو وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد حسین قربانی ادامه داد: هموطنان کشورمان آگاه باشند که مصرف داروهای بدون نسخه و بدون تأیید پزشک می‌تواند مضرات زیادی داشته باشد، خود درمانی در فرهنگ عامه مردم ما گسترش پیدا کرده یا برخی تصور می‌کنند وقتی پزشک دارویی را یک بار پزشک تجویز کرده است می‌تواند برای درمان علائم مشابه کارآمد باشد.

وی افزود: یکی از راه‌های مناسب برای کنترل فروش بدون نسخه دارو بهبود دسترسی به پزشکان متخصص است، متأسفانه در حال حاضر دسترسی به پزشکان متخصص برای عامه مردم سهل و آسان نیست و هزینه و اتلاف زمان زیادی برای فرد بیمار به همراه دارد، امید داریم که با راه‌اندازی پرونده سلامت و استفاده از کارت الکترونیک سلامت مشکلات موجود در سیستم ارجاع بهبود پیدا کند و مردم خدمات مناسب‌تری دریافت کنند.

قربانی با اشاره به اینکه کنترل فروش دارو باید از داروخانه‌ها صورت بگیرد، گفت: در بسیاری از کشورها بدون داشتن نسخه پزشک نمی‌توانید از داروخانه‌ها دارو تهیه کنید؛ کنترل این موضوع پیش از هر چیزی نیاز به فرهنگ سازی و بعد از آن مجاب کردن داروخانه‌‌دارها دارد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: قوانین لازم برای داشتن عملکرد مناسب در توزیع دارو در نظر گرفته شده است و خلاء قانونی در این حوزه وجود ندارد، اختلالات موجود به اجرای قوانین و کنترل فروش بستگی دارد.

وی اظهار کرد: فروش و توزیع داروهای سنتی هم به اندازه داروهای شیمیایی اهمیت دارد؛ داروهای طب سنتی اغلب مضرات کمتری به همراه دارند اما افزایش مصرف و شیوع آنها در بین مردم اهمیت این بخش را افزایش می‌دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان قربانی در پایان اضافه کرد: داروهای سنتی هم باید تحت نظر پزشک متخصص حوزه مصرف شوند و نمی‌توانیم بر اساس تجربیات فردی اقدام به مصرف حجم بالایی از این داروها کنیم، متأسفانه در حوزه طب سنتی قوانین و مقررات لازم و در حد فروش داروهای شیمیایی وجود ندارد؛ این امر کمی نگران کننده است، باید بیشتر به آن پرداخته شود و مورد توجه قرار بگیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه