ورزش سبک در کاهش احتمال سکته مغزی نقش دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها به‌وجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند، سکته قسمت‌های مختلف مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گاهی بر اثر سکته عارضه‌ای به نام خونریزی زیرعنکبوتیه "subarachnoid hemorrhage" رخ می‌دهد که نوعی خونریزی مغزی است و معمولاً افراد مبتلا در مدت سه ماه جان خود را از دست می‌دهند.
سیگار و فشار خون بالا مهمترین عامل بروز سکته مغزی است، محققان برای بررسی علل دیگر، اطلاعات پزشکی مربوط به ۷۰ هزار بیمار را در فنلاند بررسی کردند.

نتایج نشان می‌دهد ورزش سبک حتی به میزان کم نیز در کاهش احتمال سکته مغزی نقش دارد. در این مطالعه آمده است حتی ۳۰ دقیقه ورزش سبک در هفته احتمال بروز سکته را ۵ درصد کاهش می‌دهد و به همان نسبت هر چقدر میزان ورزش بیشتر باشد، احتمال بروز سکته کاهش بیشتری دارد.

این مطالعه نشان می‌دهد ۳۰ دقیقه پیاده روی سبک یا دوچرخه سواری به مدت چهار روز در هفته، احتمال سکته مغزی را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. محققان احتمال می‌دهند ورزش با کاهش التهاب عروق خونی در کاهش سکته مغزی نقش دارد.

به گزارش ایرنا نتایج این مطالعه در نشریه journal Scientific Reports منتشر شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه