نشان اهدای عضو بر روی کارت نظام پزشکی حک می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا سلیمی اظهار کرد: سازمان نظام پزشکی در نظر دارد که نشان اهدای عضو را بر روی کارت‌های نظام پزشکی و سایر کارت‌های عمومی کشور حک کند و در این راستا با مسئولین ذی‌ربط جلساتی متعدد برگزار کرده است.

معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: امروزه در حدود ۲۷ هزار نفر در نوبت لیست انتظار برای دریافت عضو اهدایی هستند و برخی از بیماران به دلیل نرسیدن عضو فوت می‌کنند.

سلیمی گفت: سالانه هزار مرگ مغزی در کشور رخ می‌دهد که به صورت میانگین هر فرد مرگ مغزی۲ و نیم عضو خود را اهدا می‌کنند، این آمار با توجه به لیست طولانی بیماران در انتظار عضو باید افزایش پیدا کند که این امر نیازمند فرهنگ سازی و آموزش مناسب است.

وی افزود: فشار خون بالا باعث مرگ ۱۰ میلیون نفر در دنیا می‌شود و حدود ۱۵ میلیون نفر در ایران مبتلا به عارضه فشار خون بالاهستند که بسیار از افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند.

معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: سازمان نظام پزشکی تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا نشان اهدای عضو ویژه داوطلبان این کار خدا پسندانه را بر روی کارت‌های سازمان نظام پزشکی و حتی کارت‌های عمومی مانند کارت ملی قرار دهد، معتقدم که این نشان به نوعی باعث فرهنگ سازی در حوزه اهدای عضو می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان سلیمی در پایان اضافه کرد: برای افزایش تعدا اهدا کنندگان عضو باید فرهنگ سازی بهتری در کشور انجام شود تا خانواده های افراد متوفی خودشان اعضای فرد فوت شده را در کم ترین زمان ممکن  اهدا کنند زیرا مسئله زمان در اهدای عضو بسیار حیاتی و مهم است.

پایان پیام/