بی‌نیازی کشور از واردات محصولات ضدعفونی کننده بیمارستانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ولایتی پور که در زمینه تولید محصولات ضدعفونی کننده بیمارستانی، دندانپزشکی، دام و طیور، صنعتی فعالیت می‌کند، گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ محصول دانش‌بنیان در حوزه های مواد ضد عفونی کننده، آنتی سپتیک و شوینده های صنعتی و پزشکی داریم که در بازار عرضه می‌شوند و ۱۶۰ محصول ما نیز در پروسه تولید هستند تا تولید آنها به سرانجام برسد و وارد بازار شوند.

عضو هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان ادامه داد: محصولات ضدعفونی‌کننده بیمارستانی که پیش از این از کشورهای آلمان، سوئیس و فرانسه وارد می‌شده، در حال حاضر به همت محققان داخلی در کشور ساخته و موجب خودکفایی کشور در این حوزه شده است، محصولات ضدعفونی کننده نسل جدید در زمینه کنترل عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرند و این محصولات شست‌و‌شوی دستگاه‌های ست‌شوی پزشکی یک سوم مشابه خارجی در بازار قیمت دارند.

وی افزود: خوشبختانه قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی راه اندازی و مقرر شده است تا این معاونت تولید داخل در سازمان غذا و دارو به منظور حمایت از تولید کنندگان به ویژه شرکت های دانش بنیان ایجاد شود و امیدواریم که با ایجاد این معاونت موانع و مشکلات را از سر تولید کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی برداشته شود.

ولایتی‌پور گفت: بخشنامه ها، دستورالعمل ها و مقرراتی که در گذشته در شرایط عادی کشور وضع شده‌اند پاسخگوی نیاز تولید کنندگان نیستند اما در شرایط تحریم باید بازنگری هایی در دستورالعمل ها صورت گیرد تا تولیدکنندگان کمتر با چالش مواجه شوند چرا که این دستورالعمل تولید را با مشکل روبرو می کند و به همین دلیل نیاز کشور در حوزه سلامت آسیب وارد می کند.

عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده محصولات ضد عفونی کننده بیمارستانی بیان کرد: امیدواریم سازمان غذا و دارو در رسیدگی به پرونده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان تسریع بخشد و کمیسیون ها با سرعت عمل بیشتری به فرایند مجوزهای محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی رسیدگی کنند، به ویژه محصولاتی که در دوران تحریم ارزبری زیادی دارند می‌توان با جایگزینی محصول داخلی صرفه جویی ارزی کرد.

وی اظهار کرد: از صندوق نوآوری و شکوفایی درخواست داریم که در بخش سرمایه در گردش و سرمایه در مقررات و فرایندها را بازنگری کند، این بخش ها بسیار پیچیده هستند و موانع مختلف ایجاد می‌کنند و گاهی ماه‌ها شرکت‌ها دانش‌بنیان را معطل نگه می دارند.

عضو هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان گفت: معاونت علمی در تولید محصولات جدیدی که در داخل کشور وجود ندارد از استارتاپ‌ها حمایت کند و انتظار داریم که به ویژه این حمایت ها در زمینه مدیریتی و تحقیق و توسعه باشد و در این صورت عملکرد شرکت‌های دانش بنیان به سرعت پیشرفت خواهد کرد.

ولایتی‌پور تصریح کرد: در تامین ماده اولیه چالش‌های وجود دارد، نقل و انتقال ارزی چالش بزرگ شرکت دارو و تجهیزات پزشکی هستند و شرکت‌ها با ریسک بالایی نقل و انتقال ارز را انجام می‌دهند و اگر شرایط نقل و انتقال تسهیل شود دارو و تجهیزات پزشکی کشور تامین خواهد شد.

وی با اشاره به صادرات محصولات ضدعفونی کننده بیمارستانی ایران به ۵ کشور اظهار کرد: با کمک معاونت علمی صادرات محصولات ما به کشورهای مالزی، عراق، یمن، سوریه و افغانستان صادر می‌شود و در حال ثبت محصولات در کشورهای جنوب شرقی آسیا و قاره های اروپا و آفریقا هستیم.

عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده محصولات ضد عفونی کننده بیمارستانی تاکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان انتظار دارند که با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری در نمایشگاه بین المللی حضور پیدا کنند تا بتوانند محصولات خود را در آسیا کشورهای حاضر آسیای شرقی و خاورمیانه و آفریقا عرضه کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان با اشاره به چالش واردات محصولات مشابه تولید داخل از راه دور زدن قوانین گفت: متاسفانه برخی افراد به طرق مختلف از جمله ثبت تعرفه متفاوت محصول مشابه داخلی را وارد می‌کنند و باید جلوی این واردات را گرفت تا تولیدکنندگان داخلی آسیب نبینند.

پایان پیام/

مطالب مشابه