با کمبود نیروی متخصص زن در حوزه‌هایی مانند رادیولوژی و زنان مواجهیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا قربانی اظهار کرد: خوشبختانه امروزه تعداد فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی در سطح کشور به یک استاندارد بین المللی رسیده است به طوری که بیش از ۵۴ دانشکده پزشکی، ۱۹۰ دانشکده پرستاری و بیش از ۵۰ دانشگاه پزشکی در کشور مشغول به تربیت نیرو هستند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: امروزه در رشته‌های پزشکی عمومی و تخصصی با استاندارد‌های بین المللی کمی فاصله داریم ولی کشور نیاز جدی و ضروری به تربیت نیروی متخصص به خصوص در رشته پزشکی عمومی دارد.

وی افزود: توزیع نیروی انسانی متخصص در حوزه‌های مختلف به خصوص در مناطق کم برخوردار به خوبی و با برنامه ریزی دقیقی انجام نشده است به همین دلیل کمبود پزشک در برخی از مناطق ایران دیده می‌شود.

قربانی گفت: وزارت بهداشت باید ساز و کار مناسبی را برای ماندگاری پزشکان و تربیت نیروی متخصص در مناطق کم برخوردار و محروم ایجاد کند تا این افراد بعد از انجام تعهد خود در همان مناطق بمانند، خوشبختانه در حال حاضر طرح ۳۰ درصد مازاد ظرفیت برای مناطق محروم و ماندگاری پزشکان به تصویب رسیده است و این طرح کمک می‌کند تا پزشکان برای انجام تعهدشان در مناطق بومی خود حضور داشته باشند.
 
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: بر اساس طرح پذیرش ۳۰ درصد ظرفیت مازاد ویژه افراد بومی فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی باید ۳ برابر مدت تحصیل یعنی ۲۱ سال در مناطق بومی خود مشغول به ارائه خدمات درمانی به مراجعه دهندگان باشند.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در حوزه پزشکی کمبود نیروی متخصص زن در حوزه‌هایی مانند رادیولوژی و متخصص زنان در مناطق کم برخوردار است که باعث می‌شود تا بیماران زن برای  سونوگرافی و رادیولوژی به مناطق دیگری مراجعه کنند.

قربانی با اشاره به تامین داروی بیماران خاص خاطرنشان کرد: داروی بیماران خاص اغلب وارداتی و بسیار گران قیمت هستند و خوشبختانه دارو‌های تولید داخل از نظر کیفیت تمامی استاندارد‌های بین المللی را دارا هستند و داروی ایرانی ۱۰۰ درصد مارکتینگ بازار روسیه را کسب کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اضافه کرد : امروزه ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیاز مردم به صورت داخلی تولید و توزیع می‌شود و تنها در حدود ۳ درصد دارو‌های خاص از خارج از کشور وارد می‌شود که امیدوارم هر چه سریعتر دانشمندان جوان ایرانی بتوانند دانش تولید این دارو‌ها را فرا بگیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه