۱۰ میلیون نوع ژنوم باکتری در بدن ما وجود دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید داور سیادت در حاشیه همایش درباره روز جهانی میکروبیوتا اظهار کرد: امسال ایران با یک سال تاخیر به جمع کشور‌های برگزارکننده این روز بزرگ پیوست، همه افراد با شنیدن نام میکروب و باکتری بی تردید یاد بیماری‌هایی مانند سل، جذام، دیفتری، کزاز، سرخک و هپاتیت می‌افتند، اما امسال ما حضور باکتری‌ها و میکروب‌ها را در بدنمان جشن می‌گیریم، زیرا باکتری‌ها بر بسیاری از حالات ما، حتی روانی و متابولیکی اثرگذار هستند.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران ادامه داد : من بسیار خوشحالم که اکنون در ایران محققانی فراوان در سطوح علوم پایه و بالینی در زمینه میکروب‌ها فعالیت می‌کنند، تعداد سلول‌های باکتریایی موجود در بدن ما حدود ۱۰۰ تریلیون "معادل ۲ کیلوگرم" بوده، این در حالی است که تعداد سایر سلول‌های بدن ما ۴۰ تریلیون هست به طوری که در طبیعت همواره این سوال مطرح می‌شود که آیا ما سوار باکتری‌ها هستیم یا باکتری‌ها سوار ما هستند؟

سیادت گفت: باکتری‌ها علاوه بر تعداد از نظر ژنوم هم از سایر سلول‌های بدن ما بیشتر هستند به طوری که ژنوم پروکاریوتی ۴۰۰ برابر ژنوم یوکاریوتی در بدن ماست به عبارتی دیگر حدود ۱۰ میلیون نوع ژنوم باکتری در بدن ما وجود دارد.

وی افزود: باکتری‌ها با نظمی خاص در بدن ما قرار گرفته اند که این آرایش ویژه باکتری‌ها سلامت ما را تامین می‌کند، بنابراین اگر این نظم به هر گونه به هم ریختگی دچار شود، فرد از اختلالات و بیماری‌های گوناگون رنج می‌برد.

این استاد میکروب‌شناسی پزشکی تصریح کرد: اکنون در ایران حدود ۲۰ دانشجوی.Ph.D و تعدادی زیاد دانشجوی کارشناسی ارشد در انستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه میکروب‌ها با هم همکاری می‌کنند.

سیادت با اشاره به دیگر برنامه‌های روز جهانی میکروبیوم در ایران گفت: افتتاح سایت میکروبیوتا و نخستین Data base در این زمینه، رونمایی از جلد اول نخستین کتاب جامع میکروبیوم و انتشار ویژه نامه پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران به مناسبت روز جهانی میکروبیوم از دیگر برنامه‌های این روز در ایران است، ما از حوزه میکروبیوم در پیشگیری، تشخیص و حتی درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنیم.

در ادامه اسماعیل شاهسوند رئیس مرکز تحقیقات اپی ژنتیک بیمارستان روزبه درباره نقش ژنتیک در بیماری‌های روانی اظهار کرد: ژن‌ها در همه رفتار‌های طبیعی و غیر طبیعی انسان دخالت دارند، در بیماری‌های روانی که بیماری‌هایی پیچیده هستند، ژن‌های بسیار متعدد در کنار عوامل محیطی و رشدی حالت‌هایی غیر عادی مانند افسردگی، وسواس و اضطراب را به وجود می‌آورند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: ممکن است در یک خانواده یک یا ۲ نفر تابلوی علامت بیماری را داشته باشند، ولی بقیه اشخاص تابلوی علامت بیماری را ندارند، بنابراین به طور قطع نمی‌توانیم بگوییم که این افراد سالم هستند، زیرا این احتمال وجود دارد که ژن‌های معیوب بخشی از مسیر بیماری را طی کرده باشند، ولی هنوز به تابلوی علامت منجر نشده باشند همچنین ممکن است والدین به طور کامل سالم باشند، اما جهش‌های دنوو در ژن فرد ایجاد شده باشد، جهش‌های دنوو یا ژن‌های خفته بیماری زا به طور قطع به تابلوی علامت ختم نمی‌شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه