جنگ اقتصادی و تروریسم تاثیر مستقیم بر روی سلامت جامعه دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در متن نامه سید علیرضا مرندی آمده است: تحریم‌های ظالمانه، بر اساس شواهد و مستندات موجود و مکاتباتی که اینجانب چندین بار با دبیرکل محترم سازمان ملل انجام داده‌ام، دسترسی بیماران را به داروها و تجهیزات پزشکی حیاتی دچار محدودیت و مشکل کرده و این امر باعث تشدید بیماری و مرگ تعدادی از بیماران بی‌گناه شده است.

بر اساس این نامه، اعمال تحریم‌های ظالمانه باعث کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت‌ها شده و در نتیجه تهیه مواد غذایی حافظ سلامت برای قشر عظیمی ازمردم مشکل ساز شده است. بنابر این جنگ اقتصادی و تروریسم به رهبری امریکا تأثیر مستقیم بر روی سلامت جامعه دارد.

در بخش دیگری از این نامه نوشته شده است: حوادث بزرگی چون سیل که بخشی از کشور ما را در ماه‌های گذشته در بر گرفت آسیب‌های جدی به منازل مسکونی و شرایط زندگی بخشی از مردم رساند و متأسفانه تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی مانع رساندن کمک‌های مالی بین‌المللی و حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور به مردم آسیب دیده شده و این در شرایطی است که هم‌اکنون در گرمای شدید تابستان خطر ابتلاء به بیماری‌های واگیر این قشر آسیب دیده را تهدید می‌کند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران در این نامه با انتقاد از مسیرهای پیشنهادی اتحادیه اروپا برای برون رفت از بحران خودساخته مدعیان حقوق بشری که جنگ ظالمانه اقتصادی علیه مردم ایران را آغاز کرده‌اند گفته است: مشکلات سلامت مردم با تأمین بخشی از غذا و دارو از مسیرهای غیرقابل اطمینانی که شما قصد ایجاد آن را دارید حل شدنی نخواهد بود بلکه برداشتن کل تحریم‌ها یا بی توجهی به آنها و امکان فروش نفت و برقراری تبادلات بانکی و اقتصادی مطابق توافق هسته‌ای می‌تواند به رفع مشکلات فوق در حوزه سلامت و تغذیه مردم، کمک کند.

به گزارش ایرنا وی در پایان عنوان کرده است: جامعه پزشکی دلسوز و پر تلاش جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال گذشته برای رفاه مردم تلاش زیادی کرده است. این امر به ویژه در جنگ تحمیلی مشهود بود زمانی که کشورهای غربی سلاح‌های شیمیایی برای صدام حسین تأمین کردند و همچنین چندین سطح تحریم‌های غیر قانونی و غیرانسانی بر کشور ما اعمال شده بود. این سوال همیشه در ذهن جامعه پزشکی ما خواهد ماند که چرا مردم ما باید به دلیل سکوت مجامع بین‌المللی به ظاهر حامی حقوق بشر در مورد این تحریم‌های وحشیانه بین‌المللی متحمل آسیب شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه