شاخص کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم و بسیار ناسالم قرار گرفت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رستگار اظهار داشت: با توجه به شرایط آلودگی هوای، بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان از انجام فعالیت‌های بدنی غیرضروری و طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند همچنین سایر شهروندان فعالیت‌ها در خارج از منزل را کاهش دهند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌های هواشناسی با وجود احتمال خیزش گرد و خاک، افزایش موقتی غلظت ذرات معلق خواهیم داشت از این رو این روند تا ساعت ۱۹ امروز استمرار خواهد داشت.

وی افزود: بر اساس اطلاعات مرکز پایش آلودگی محیط زیست تهران، ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی با شاخص ۲۰۵، دانشگاه تربیت مدرس "منطقه ۶" با شاخص ۲۰۲، شهرداری منطقه ۲۲ با شاخص ۱۹۸، شهرداری منطقه ۲ با شاخص ۱۹۴، شاد آباد "منطقه ۱۸" با شاخص ۱۹۲، میدان فتح با شاخص ۱۸۸، پیروزی "منطقه ۱۳" با شاخص ۱۵۹ و ستاد بحران "منطقه ۷" با شاخص ۱۵۱ دارای بیشترین آلایندگی در ساعت منتهی به ۱۵ امروز هستند.

رستگار از شهروندان خواست که فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در کاهش آلودگی تهران مشارکت داشته باشند.

به گزارش ایرنا تاکنون تهران ۲۵ روز هوای پاک، ۶۷ روز هوای سالم و ۱۲ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه‌ها را تجربه کرده است در حالی که در مدت مشابه سال ۹۷، تعداد روزهای پاک تهران هشت روز، روزهای سالم ۷۸ و ناسالم برای گروه‌های حساس به ۱۹ روز رسیده بود.

شاخص کیفیت هوا "Air Quality Index = AQI" معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک "سبز" ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم "زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت" ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس "نارنجی" ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم "قرمز" ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم "بنفش" و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک "ارغوانی" تعیین شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه