توزیع تجهیزات دندانپزشکی چندین متولی دارد و این مساله، مشکل‌ساز شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم صادقی درباره چالش‌های توزیع تجهیزات دندانپزشکی اظهار کرد: واقعیت امر این است که در حوزه توزیع مواد و تجهیزات دندان پزشکی مشکلاتی در کشور وجود دارد و این مسئله قابل کتمان نیست.

رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه مانند سایر حوزه‌ها سال گذشته کالا‌هایی ارز دولتی گرفته‌اند، اما به دلیل شفاف نبودن سیستم توزیع سودجویان از این شرایط بهره‌برداری کردند، بازار دندان پزشکی تافته جدابافته از بازار عمومی سایر کالا‌ها در کشور نیست و به دنبال همین سودجویی‌ها نظارت بر روی واردات کالا‌های اساسی مانند گوشت افزایش داشته و ارز دولتی برای واردات گوشت به ارز نیمایی تغییر کرده است.

صادقی گفت: در حال حاضر چندین نهاد یا بخش متولی توزیع تجهیزات دندان پزشکی و لوازم مصرفی در این حوزه هستند و همین مسئله باعث بروز مشکلاتی شده است و دندان پزشکان از وزارت بهداشت انتظار دارند که در زمینه تامین تجهیزات دندان پزشکی و به خصوص کارپول تمهیدات لازم را بیاندیشد تا دچار کمبود تجهیزات و لوازم مصرفی نشوند.

وی افزود: در حال حاضر اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در حال راه اندازی سامانه توزیع تجهیزات و لوازم مصرفی است، اما باید توجه داشت که سامانه توزیع و آنلاین نیازمند زیرساخت‌هایی است که بخشی از این امکانات در اختیار وزارت بهداشت نیست.

رئیس اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت تصریح کرد: راه اندازی سامانه توزیع لوازم مصرفی و تجهیزات دندان پزشکی به سادگی نیست، زیرا باید مراکز وارد کننده کالا به این سامانه دسترسی داشته باشند و عرضه کالا در چنین سامانه‌ای نیازمند برخی ملاحظات قانونی است.

صادقی با اشاره به الکترونیکی بودن سامانه توزیع تجهیزات دندانپزشکی گفت: جهت راه اندازی سامانه توزیع تجهیزات دندان پزشکی باید هماهنگی‌هایی با وزارت صنعت در زمینه نماد الکترونیک جهت خرید‌های آنلاین تجهیزات دندان پزشکی و لوازم مصرفی صورت گیرد.

وی اظهار کرد: امروزه در حدود ٩٠ درصد از خدمات دندان پزشکی در بخش خصوصی ارائه می‌شود و راه اندازی سامانه توزیع لوازم مصرفی کار را سخت‌تر کرده است، اما این سامانه توزیع تجهیزات دندان پزشکی و لوازم مصرفی کمک می‌کند تا کالا‌هایی که با ارز دولتی وارد شده و به طور مستقیم به دست همکاران دندان پزشک ما برسد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: در حال حاضر ارز دولتی به مواد مصرفی دندانپزشکی تعلق گرفته است و بر اساس مصوبه هیئت وزیران تجهیزات دندان پزشکی به طور کلی مشمول ارز دولتی نمی‌شود و خرید این تجهیزات از طریق ارز نیمایی یا آزاد انجام می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه