پیوند اعضای محکومان به اعدام مطابق با معیارهای حقوق بشر نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد نعیم امینی‌فرد در مورد موضوع اهدای عضو محکومان به اعدام، گفت: ایران در پیوند اعضا در آسیا و دنیا مقام شامخی دارد و این ناشی از تلاش، تخصص و دانش پزشکان ایرانی است؛ اهدای عضو داوطلبانه است و سال ها است این مهم پایه و اساس اعتلای دانش پیوند اعضا است.

وی افزود: طی روزهای اخیر نگرانی‌هایی در جامعه در مورد ماده 47 آئین‌نامه اجرای احکام کیفری مبنی بر استفاده از اعضای بدن محکومان به اعدام به وجود آمده که بر این اساس رئیس جامعه جراحان ایران در نامه ای  به قوه قضائیه اعتراض خود را نسبت به این امر نشان داده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: استدلال های آقای فاضل در مورد پیوند اعضای محکومان به اعدام درست و منطقی است، نباید وجوه انسانی پیوند اعضا را که با دانش فرزندان ایرانی در دنیا رتبه بالا و مطلوبی دارد را با چنین بخشنامه‌ و ابلاغ نامه‌هایی زیر سوال برد و خدشه دار کرد.

امینی‌فرد گفت: پیوند اعضای محکومان به اعدام مطابق با معیارهای حقوق بشر نیست، استفاده اجباری از اعضای محکومان به اعدام نیز جنبه انسانی ندارد و با معیارهای علمی و حقوق بشری به طور کامل در تضاد است.امینی فرد افزود: اهدای اختیاری عضو محکومان به اعدام نیز منطقی نیست زیرا در زمان اعدام در شرایط طبیعی قرار ندارند و توانایی های ذهنی و اختیارات آنها قابل اعتماد نیست.

وی اظهار کرد: اهدای عضو باید روال عادی خود را طی کند، هر چند در حال حاضر افراد زیادی در نوبت دریافت عضو قرار دارند اما با توجه به شاخصه‌های فرهنگی جامعه با فرهنگ سازی مناسب مشکل کمبود عضو پیوندی قابل حل است و نیازی به پیوند اعضای محکومان به اعدام نداریم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان اضافه کرد: بی‌شک با اجرای چنین بخشنامه‌هایی برخی از این موضوع سوء‌استفاده خواهند کرد بنابراین نیاز است در اجرای آن تجدیدنظر شود، به طور قطع با رویکردی که در قوه قضائیه وجود دارد تغییراتی در بخشنامه ایجاد خواهد شد به نحوی که با معیارهای انسانی و حقوق بشری مطابقت داشته باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه