شیمی درمانی می‌تواند به سلول‌های اسپرم زا آسیب جدی وارد کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مراسم افتتاح آزمایشگاه بیوبانک، آندرولوژی و ژنتیک صبح امروز "شنبه ۱۵ تیر" با حضور افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری، سیدجلیل حسینی رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری، فروزانفر رئیس بیمارستان شهدای تجریش و رؤسای مراکز تحقیقاتی در بیمارستان شهدای تجریش برگزار شد.

سیدجلیل حسینی رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری در این مراسم ضمن معرفی مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری کمک به ارتقا سلامت، اطلاع رسانی و افزایش آگاهی به زبان ساده در سطح جامعه را یکی از مهمترین اهداف این مرکز دانست.

وی با اشاره به اینکه امکان باروری در افرادی که تحت شیمی درمانی هستند به حداقل می‌رسد، اظهار کرد: داروهای درمان سرطان یا شیمی درمانی می‌توانند به سلول‌های اسپرم زا آسیب جدی وارد کنند.

رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری هدف اصلی از راه اندازی آزمایشگاه بیوبانک، آندرولوژی و ژنتیک در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را فریز سلول جنسی اسپرم آقایان معرفی کرد و گفت: با راه اندازی این آزمایشگاه بیماران مبتلا به سرطان پس از اتمام دوره درمان می‌توانند از اسپرم فریز شده خود برای بچه دار شدن استفاده کنند.

حسینی حفظ بافت‌های نرمال در آزمایشگاه بیوبانک را برای فعالیت‌های پژوهشی و بررسی‌های ژنتیکی و فراژنتیکی مؤثر دانست و اظهار امیدواری کرد که دستاوردهای این آزمایشگاه در درمان و تشخیص سریع‌تر سرطان‌ها کمک کننده باشد.

وی به اقدامات مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروی نظیر تلاش برای جذب پژوهشگر و توسعه و ایجاد بانک ایده، ارتباط با مراکز تحقیقاتی داخلی و خارجی، پروژه‌های ملی ثبت سرطان، امضا تفاهم نامه‌های مشترک بین المللی، انتشار مجله Mend health journal، همکاری با انجمن اورولوژی ترمیمی آسیا و اقدامات این مرکز در راستای ارتقا سلامت مردان اشاره کرد.

در ادامه افشین زرقی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در این مراسم مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری را بعنوان مرکزی مؤثر در سطح دانشگاه و کشور معرفی کرد و گفت: این مرکز تاکنون اقدامات مؤثری در راستای ارتقا سلامت مردان انجام داده است.

زرقی با اشاره به اهمیت پژوهش و تحقیق در دانشگاه گفت: توجه و تمرکز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به پژوهشی تمایز یافته است، این تمایز می‌تواند در سه سطح گروه‌های علمی، استاد و محقق یا پژوهش متمایز تعریف شود، گاهاً در برخی حوزه‌ها از سلامت مردان غافل شده‌ایم، ضرورت توجه به سلامت مردان اهمیت زیادی دارد.

وی از اعلام شیوه نامه واحد همتاپروری در راستای توسعه کیفی و کمی تحقیقات خبر داد و گفت: در راستای ارتقا توانمندی دانشجویان که در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند، شیوه نامه و برنامه واحد همتا پروری، جهت فراخوان دریافت پروپوزال گرنت‌های تحقیقاتی در نظر گرفته شده است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه ادامه داد: همتا پروری تلاشی سنجیده برای حفظ و توسعه سرمایه‌های فکری و دانشی برای آینده و تشویق افراد به پیشرفت است، مسئله همتا پروری و استعداد یابی در دانشگاه که اصلی ترین تولید کننده دانش و اطلاعات در جامعه است بسیار مهم است چرا که برون داد هر دانشگاه تربیت نیروی انسانی با اخلاق، ماهر و متخصص است، یکی از مهمترین موضوعاتی که در دانشگاه تعقیب می‌شود، پژوهش‌های جامعه نگر است.

زرقی توجه به آحاد جامعه و پاسخگویی اجتماعی را یکی از اهداف دانشگاه‌های نسل چهارم دانست و توضیح داد: باید نتیجه تحقیقات و نتایج مطالعات به زبانی ساده به مردم منتقل شود.

همچنین وطن پور مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت و عضو گروه آموزشی سم شناسی فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در مراسم افتتاح آزمایشگاه بیوبانک، آندرولوژی و ژنتیک اهمیت توجه به پژوهش را خواستار شد و اظهار امیدواری کرد که با افزایش سرمایه گذاری در مراکز تحقیقاتی و توجه به حوزه پژوهش بخشی از مشکلات درمانی مرتفع و خدمات باکیفیت تری به مردم ارائه شود.

به گزارش ایسنا وی در پایان افزود: در حوزه سلامت مراکز تحقیقاتی متولیان اصلی تولید فناوری سلامت هستند و باید نتایج پژوهش‌ها را به محصول تبدیل کرده و به فکر درآمد زایی باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه