۱۷ مدرسه بهیاری به صورت شبانه‌روزی به آموزش امور بهیاری می‌پردازند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد شریفی مقدم اظهار کرد: در سالیان گذشته ۲ طرح آموزش بیمارستانی پرستاران و تربیت بهیاران یک ساله در وزارت بهداشت کلید خورد که با امتیاز‌های سازمان نظام پرستاری کنسل شدند.

دبیرکل خانه پرستار ایران ادامه داد: تفکری از سوی وزارت بهداشت از دهه ۷۰ حاکم بوده که پرستاران را دچار مشکلاتی کرده است و بر طبق آن همواره این موضوع در سازمان نظام پرستاری تحمیل می‌شد که نیازی به پرستار آکادمیک در کشور نیست.

وی افزود: طرح بهیاری یک ساله و تربیت بیمارستانی پرستار با هدف کمبود کادر پرستاری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انجام شده است، در سالیان گذشته آئین نامه‌ای تحت عنوان پرستار بیمارستانی تدوین شده بود که با اعتراض و با پیگیری‌های مکرر سازمان نظام پرستاری و دیگر ارگان‌های مربوطه متوقف شد.

شریفی‌مقدم گفت: بر اساس تربیت نیروی پرستار با استفاده از طرح بهیاران یک ساله، مراکز خصوصی و دولتی هر چند تعداد پرستار را می‌توانند بعد از دوران سیکل به صورت یک ساله تربیت کنند و به آن‌ها مدارک پرستاری بدهند که آموزش این افراد به وسیله اشخاص و شرکت‌هایی بود که با وزارت بهداشت در این خصوص قرارداد امضا کرده بودند.

دبیرکل خانه پرستار ایران تصریح کرد: بر اساس قوانین، آموزش بهیاران ما به صورت سه ساله است، اما در طرح بهیاری یک ساله، آموزش به وسیله بخش خصوصی انجام می‌شود و از افراد مبلغی به میزان چهار میلیون تومان برای انجام آموزش و کسب مدرک گرفته می‌شود و بر اساس این طرح سالیانه ۵۰ هزار نفر آموزش می‌دیدند.

وی اظهار کرد: در طرح بهیاری سه ساله ۱۷ مدرسه بهیاری به صورت شبانه روزی به آموزش افراد برای انجام امور بهیاری اقدام می‌کرد و آموزش‌ها بعد از دوران سیکل بود، در آموزش یک ساله بهیاری مدارک افراد تربیت شده در ابتدا عنوان بهیاری "کمک پرستاری" را داشت که با اعتراض سازمان نظام پرستاری  به کمک پرستار تغییر پیدا کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان شریفی مقدم در پایان اضافه کرد: طرح آموزش بهیاری یک ساله از سال ۹۲ شروع شده است و اگر سازمان نظام پرستاری جلوی این طرح را نمی‌گرفت، در حدود ۹۰ هزار بهیار یک ساله و همچنین ۹۰ هزار بهیار بیمارستانی تربیت می‌شدند.

پایان پیام/

مطالب مشابه