دارو و مواد اولیه دارویی باید جزو ردیف اول تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار گیرند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدحسین قربانی درباره بدعهدی اروپا در زمینه اجرایی کردن اینستکس اظهار داشت: متأسفانه فضایی که آمریکا در زمینه برجام ایجاد کرده است اوج ناباوری و بی‌اعتمادی مردم و نظام جمهوری اسلامی را برانگیخته و راه را به سمتی برده که اگر یک روزنه کوچک برای ادامه همکاری با اروپا و آمریکا وجود داشت این راه در حال بسته شدن است.

 نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص اجرایی شدن اینستکس نیز توضیح داد: ما باید نفت خود را به فروش برسانیم تا منابع مالی را از مسیر اینستکس وارد مجموعه بانکی کنیم اما متأسفانه اروپا در این زمینه نیز عملکرد خوبی نداشته است و در کنار آمریکا قرار گرفته وقتی ایران نتواند نفتی را بفروشد چگونه منابع مالی به کشور وارد خواهد شد.

وی افزود: اینستکس فرار رو به جلو بوده، آمریکا و اروپا اعلام کرد که در تحریم‌ها مواد غذایی و داروها مستثنی خواهند بود اما این اتفاق نیفتاد و اینستکس نیز تنها یک ترفند سیاسی است.

قربانی گفت: اینستکس به معنای فروش نفت در برابر غذا است، این اتفاق همان بلایی است که اروپا و آمریکا بر سر لیبی و عراق آوردند، آنچه ما از اینستکس پذیرفتیم تعریف فضای مالی بدون هر گونه تحریم است؛ اما با بستری که اروپا برای آن تعریف کرده معتقدم در حوزه تأمین مواد غذایی و دارویی انتظارات ایران برآورده نخواهد شد و قطعاً اینستکس ترفندی سیاسی برای قانع کردن افکار عمومی دنیا است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: همان‌طور که در حال حاضر در برخی از حوزه‌های دیگر با چالش مواجهیم ممکن است در حوزه مواد غذایی و دارو در آینده با مشکلاتی مواجه شویم اما توجه داشته باشیم که در حوزه دارو ۷۵ درصد داروها در کشور تولید می‌شود و تنها بخش کمی از داروهای بیماران خاص که نیازمند تکنولوژی های‌تک است به صورت وارداتی تأمین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه تا به امروز هیچ کمبود دارویی نداشته‌ایم و از این پس نیز با تدابیر لازم نیاز کشور در زمینه دارو برطرف خواهد شد.

قربانی ادامه داد: متأسفانه در زمینه تخصیص ارز دولتی مشکلاتی به وجود آمد به طوری که وزیر رفاه نیز به این موضوع واکنش نشان داد لذا لازم است از این پس نظارت جدی‌تری در زمینه تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی صورت گیرد به دلیل اینکه دارو با سایر اقلام دیگر متفاوت است و اگر کشور نتواند دارویی را تأمین کند به سلامت مردم آسیب وارد خواهد شد.

به گزارش فارس نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان تأکید کرد: داروهای مورد نیاز و مواد اولیه دارویی باید جزو ردیف اول تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار گیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه