زنان سهم اندکی از اهدای خون کشور را بر عهده دارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیر حاجی بیگی افزود: آمارها نشان می‌دهد که تمایل زنان برای اهدای خون بسیار کم است؛ سهم اهدای خون بانوان در همه استان‌های کشور، کمتر از ۱۰ درصد است، در حالی که مردان چهار بار و زنان سه بار در سال می توانند بدون هیچ مشکلی خون اهدا کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: بر اساس آمار، اهدای خون بانوان در کشور ما در سال ۱۳۸۲ از ۷۵ .۱۲ به ۳۸. ۴ در سال ۱۳۹۴ رسیده است که کاهش چشمگیری را طی ۱۲ سال نشان می‌دهد، بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان در حوزه طب انتقال خون نگاه ویژه‌ای به اهدای خون بانوان دارند، به عنوان مثال در فرانسه آمار اهدای خون بانوان مانند اهدای خون آقایان ۵۰ درصد است، این در حالی است که در سال ۱۳۹۴ در ایران از ۲ میلیون و ۸۳ هزار و ۹۱۴ واحد خون اهدایی، فقط ۹۱ هزار و ۳۱۹ واحد سهم بانوان بود که نشان می‌دهد فقط ۳۸. ۴ درصد از سهم اهدای خون در کشور مربوط به بانوان است.

وی افزود: نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند، با این حال زنان درصد کمی از اهداکنندگان خون در کل کشور را به خود اختصاص می‌دهند، یکی از مهمترین عوامل کاهش مشارکت بانوان در اهدای خون در ایران، ترس از کم خونی و ترس از سوزن کیسه‌های اهدای خون، است، ترس از ابتلا به بیماری‌های عفونی مثل ایدز و هپاتیت و ضعف قوای جسمی، ممانعت شوهران از اهدای خون همسران خود، داشتن ذهنیت منفی نسبت به اهدای خون در زنان از عوامل دیگر میزان پایین اهدای خون بانوان است.

حاجی بیگی گفت: به نظر می‌رسد دانستن برخی نکات می‌تواند سبب کاهش دغدغه‌های بانوان و اطمینان از این شود که اهدای خون مشکلی را برای آنها ایجاد نمی‌کند، در حال حاضر انجام تست هموگلوبین برای بررسی کم خونی و غلظت خون در اهداکنندگان پیش از اهدای خون و در اختیار قرار دادن مکمل‌های حاوی آهن برای اصلاح کم خونی به صورت رایگان به مراجعان برای اهدای خون، در تمام مراکز انتقال خون انجام می‌شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد: هر واحد خون اهدایی حدود ۴۵۰ میلی لیتر و معادل فقط ۱۰ درصد حجم کل خون بدن است، پلاسما و گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها، ظرف مدت چند روز به طور طبیعی توسط سیستم خون ساز بدن جایگزین می‌شوند و بدن با افزایش جذب آهن از دستگاه گوارش، آهن از دست رفته را به مرور و طی حدود یک ماه جایگزین خواهد کرد، بنابراین گلبول‌های قرمز خون حداکثر در سه تا چهار هفته در بدن بازسازی می‌شوند.

وی اظهار کرد: زنان حامیان و پشتوانه های سلامت جامعه هستند و دختران امروز مادران فردا و زنان آینده سازی هستند که سلامت آنان سلامت جامعه را تضمین می کند، زنان و دختران را دعوت می کنیم که با هوشمندی و مسئولیت پذیری و صداقتی که ویژه دختران پویا و مشارکت جوی این سرزمین است، حمایت از بیماران نیازمند به خون را برعهده بگیرند و در این عرصه نیز پویایی، شجاعت و پیشتازی خود را به منصه ظهور رسانند.

حاجی بیگی تصریح کرد: مطالعات گسترده در ایران و سایر کشورهای جهان نشان می‌دهد به دلیل گرایش کمتر بانوان به رفتارهای پرخطر و توجه بیشتر به داشتن زندگی سالم، خون اهدایی بانوان از سالم‌ترین منابع خونی است، همچنین بانوان به عنوان رکن اصلی خانواده می‌توانند با مشارکت در اهدای خون، علاوه بر ترویج رفتارهای انسان دوستانه، در آموزش فرزندان و شرکت در عرصه فعالیت‌های خداپسندانه گام مهمی در افزایش مشارکت خانواده ها در اهدای خون داشته باشند.‌

به گزارش ایرنا سخنگوی سازمان انتقال خون در پایان اضافه کرد: متاسفانه اهدای خون از عرصه هایی است که بانوان آن را فراموش کرده اند و گرچه زنان و دختران کشور ما در عرصه حمایت از محیط زیست، کودکان کار و بیماران خاص فعال هستند اما در عرصه اهدای خون روز به روز سهم کمتری برعهده می گیرند، امیدورایم شاهد افزایش مشارکت بانوان به خصوص دختران سالم و بانشاط جامعه در این عرصه باشیم. سلامت جامعه در گرو سلامت و خودمراقبتی دختران امروز است.

پایان پیام/

مطالب مشابه