افزایش خانه‌های بهداشت عشایری تا ۴۰۰ خانه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی روز یکشنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی درباره نحوه نگهداری حیوانات اهلی افزود: سازمان دامپزشکی نیز می‌تواند از بهورزانی که در خانه‌های بهداشت عشایری مشغول خدمت هستند، در این خانه های بهداشت عشایری استفاده کند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: امسال برای اولین بار در استان فارس به صورت آزمایشی خانه‌های بهداشت عشایری را راه اندازی کردیم که این خانه‌های بهداشت همراه با عشایر حرکت می‌کنند. در کریکولوم های آموزشی نیز در نظر داریم که موضوع بیماری‌های مشترک انسان و دام تقویت شود.

وی افزود: با همکاری سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت، بسیاری از مشکلات در حوزه بیماری‌های مشترک انسان و دام برطرف می‌شود. زیرا این مشکل همواره به عنوان تهدید وجود دارد و اگر به این موضوع دقت نکنیم، دچار مشکلات زیادی می‌شویم. سازمان دامپزشکی در زمان وقوع سیل همکاری بسیار زیادی با وزارت بهداشت انجام داد. حوزه سلامت کشور در زمان وقوع سیل خیلی خوب درخشید و مورد تقدیر سازمان جهانی بهداشت نیز قرار گرفت.

رئیسی گفت: یکی از مباحث مهم که می‌توان بیشتر از گذشته توسعه داد، بازدیدهای مشترک سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت است. این موضوع بسیار راهگشا خواهد بود، البته این کار در حال حاضر در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال انجام است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: تبادل اطلاعات برخط نیز می‌تواند بین سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت اتفاق بیفتد. در زمینه بیماری‌ها و بهداشت محیط می‌توان اطلاعات را به صورت برخط مبادله کرد که این موضوع کمک کننده خواهد بود. همچنین وزارت بهداشت می‌تواند از دانش فنی سازمان دامپزشکی به خوبی استفاده کند، در حال آماده سازی نقشه بیماری‌ها هستیم و سازمان دامپزشکی نیز می‌تواند در این زمینه به وزارت بهداشت کمک کند.

در ادامه علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این مراسم بیان کرد: کمبودها همواره گریبان گیر دستگاه‌های اجرایی کشور بوده، اما با این حال موفقیت‌هایی نیز کسب شده است که به همکاری بین بخشی برمی‌گردد. امضای این تفاهم نامه نیز در راستای همکاری بین بخشی است.

وی افزود: سازمان دامپزشکی در حوزه سلامت تأمین کننده نیست، بلکه تضمین کننده است. سال گذشته با همکاری وزارت بهداشت و محیط زیست توانستیم از ورود ویروس جدیدی از آنفلوآنزای پرندگان جلوگیری کنیم.

به گزارش ایرنا رفیعی پور در پایان اضافه کرد: شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ ها نیز در حوزه وزارت بهداشت خیلی خوب عمل کردند و می‌توان موارد جدیدی با توجه به این موارد به تفاهم نامه موجود اضافه کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه