بی‌توجهی به عوارض داروهای تولیدشده پذیرفتنی نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، همایون هاشمی در مورد انتشار اخباری مبنی بر سرطانزا بودن لوزارتان، گفت: متاسفانه بعد از بررسی‌های صورت گرفته در آزمایشگاه‌های معتبر داخلی وابسته به سازمان غذا و دارو و آزمایشگاه‌های سایر کشورها، مواد اولیه مورد استفاده برای تولید لوزارتان در داخل مورد تایید نبود، چراکه اثر نامطلوبی روی بیماران دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: سازمان غذا و دارو دستور جمع‌آوری لوزارتان از بازار را صادر کرده است و تولیدکنندگان نیز با قید فوریت از پخش‌کننده‌ها خواسته‌اند که این دارو را جمع‌آوری کنند.

وی افزود: بروز این قبیل اتفاقات در سطح ملی طبیعی است، اما نحوه برخورد با آن مهم است، چرا که باید به سرعت از سطح بازار جمع‌آوری شده و در رابطه با خطر ناشی از مصرف این قبیل داروهای آسیب‌رسان اطلاع‌رسانی شود تا مشکلات ناشی از مصرف آن در سطح جامعه به حداقل برسد.

هاشمی گفت: البته به لحاظ آرمانی نباید این مورد در پروسه تولید دارو وجود داشته باشد، اما در مورد این دارو در اروپا و آمریکا هم دستور جمع‌آوری آن را دادند، چرا که مطالعات در رابطه با عوارض این دارو به درستی صورت نگرفته بود.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس تصریح کرد: آنچه مسلم است مدیران صنعت غذا و دارو در شرایط تحریم تلاش می‌کنند تا بهترین خدمات را به مردم ارائه دهند، اما تاثیر تحریم بر بازار دارو غیر قابل انکار است، هر چند غذا و دارو در لیست تحریم قرار ندارند، اما نبود همکاری از سوی بانک‌های جهانی مشکلاتی را در حوزه واردات دارو و مواد اولیه تولید آن برای جابجایی منابع مالی مورد نیاز ایجاد کرده است که می‌طلبد سازمان غذا و دارو را همراهی کنیم تا به وظایف قانونی خود عمل کند، ضمن اینکه ما نیز بر اساس وظایف ذاتی که برعهده داریم در کنار حمایت از آنها در جهت تحقق مطالبات عمومی توسط مسئولان این بخش تذکر خواهیم داد.

وی در خصوص کمبود سفازولین در بازار، خاطرنشان کرد: این موضوع را از طریق وزیر بهداشت و درمان و رئیس سازمان غذا و دارو پیگیری کردم که به این نکته اشاره کردند که بخشی از این مشکل به کمبود این دارو در سطح جهان مرتبط است، اما در داخل هم تولید سفازولین محدود بوده و در سبد فوریتی قرار گرفته است، ضمن اینکه برای تولید آن دو بار فراخوان دادند، ولی شرکت‌های منتخب نتوانستند در این زمینه به تعهدات خود عمل کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت هاشمی در پایان اضافه کرد: به تازگی یکی از شرکت‌های عام‌المنفعه وابسته به نهادهای حمایتی مجوز لازم برای تولید سفازولین را دریافت کرده است و امیدوارم به زودی بخشی از این کمبود را جبران کنند.

پایان پیام/