آزمایشگاه پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران یک مجموعه ایران ساختی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احسان شریف در دورهمی به مناسبت سالروز تاسیس این آزمایشگاه درباره ضرورت وجود این مرکز بیان کرد: تحقیقات و مطالعات برای تولید دارو پیش از تحقیقات در فاز انسانی باید روی حیوانات تست و شبیه‌سازی شود، با این تحقیقات میزان اثر بخشی دارو و مواردی همچون عدم سمیت آن مشخص می‌شود، بنابراین تحقیقات پیش‌بالینی جزو جدانشدنی برای تولید دارو است.

معاون علمی و فناوری آزمایشگاه پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: تفاوت این آزمایشگاه با سایر مراکز در این است که در اینجا تصویربرداری در حوزه پیش‌بالینی انجام می‌شود، یعنی پس از تزریق، دارو پایش و ردیابی می‌شود تا اتفاقات بعد از تزریق مشخص شود، برای این کار نیاز به تجهیزات و دستگاه‌های تخصصی است که به فناوری پیشرفته مجهز باشند، این را هم باید در نظر بگیریم که تحقیقات روی حیوانات کوچک انجام می‌شود و باید دقت و حساسیت دستگاه بالاتر از دستگاه‌های انسانی باشد.

وی افزود: از آنجا که همه دستگاه‌های مورد نیاز برای این تحقیقات در فهرست تحریم قرار دارد، شرکت‌های دانش‌بنیان وارد میدان شدند و ساخت آنها را انجام دادند. بنابراین افتخار ما این است که این مجموعه ایران ساختی است، اکنون هشت دستگاه در آزمایشگاه وجود دارد که به زودی یک دستگاه ایران ساخت دیگر به این فهرست افزوده می‌شود، با اضافه شدن سیستم تصویربرداری میکرو اولتراسوند توسط یک شرکت دانش‌بنیان به آزمایشگاه، مسیر تحقیقات این حوزه با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

شریف به اقدامات مرکز در این دو سال اشاره کرد و گفت: محققان و پژوهشگران از سراسر ایران می‌توانند برای انجام تحقیقات خود از امکانات آزمایشگاه استفاده کنند، پیش از راه‌اندازی این مرکز محققان بسیار کمی در حد تعداد انگشتان یک دست در حوزه پیش‌بالینی فعال بودند اما پس از راه‌اندازی آزمایشگاه تعداد محققان این حوزه رشد چشمگیری داشت، به گونه‌ای که یک هزار و ۵۰۰ اسکن تاکنون در این مرکز انجام شده است، همچنین بیش از ۶ هزار نفر ساعت با حضور در کارگاه‌های تخصصی آزمایشگاه آموزش دیدند و ۴۲ رویداد علمی نیز برگزار شده است.

به گزارش ایرنا دو سال پیش در چنین روزی آزمایشگاه جامع پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران توسط سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تهران افتتاح شد، این آزمایشگاه نمونه یک مرکز است که توانمندی محققان و جوانان این مرز و بوم را به رخ می‌کشد. 

تجهیزات و دستگاه‌های این مرکز همگی ساخت شرکت‌های دانش‌بنیان است که قدم در مسیر آبادانی و ساختن ایران گذاشته‌اند، این مرکز مجهز به ۸ دستگاه دارای فناوری "های تک" است که می‌توان به میکرو سی تی، میکرو پت، تصویربرداری گاما کمرا، تصویربرداری نوری سه بُعدی و میکرو اسپکت اشاره کرد. دستگاه‌هایی که همگی در فهرست تحریم قرار دارند و اگر همت فناوران داخلی نبود شاید به این زودی‌ها در مسیر تحقیقات پیش‌بالینی رشد نمی‌کردیم.

با توجه به اهمیت مطالعات پیش‌بالینی و نبود امکانات مورد نیاز برای انجام این تحقیقات، آزمایشگاه پیش‌بالینی با حمایت معاونت علمی و فناوری در سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شد تا با وجود مجهزترین دستگاه‌ها در این حوزه خدمات به محققان کشور ارائه شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه