تا پایان سال از ۱۵ محصول های‌تک در حوزه سلامت رونمایی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین وطنپور درباره میزان صادرات محصولات دانش بنیان سلامت محور، اظهار کرد: ۷۵۰ تا ۷۸۰ میلیون دلار رقم صادرات محصولات دانش بنیان سلامت محور است و ۶۲ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت در کشور داریم که محصولات خود را صادر می‌کنند.عمدتا این محصولات در حوزه هایتک هستند.

رئیس دفتر توسعه فناوری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: در محصولات لو هایتک محصولاتی که فناوری پایینی دارند به دلیل آنکه برندینگ نداریم، امکان صادرات وجود ندارد و عملا محصولات صادراتی باید هایتک باشند، دارو‌های بایوتک، برخی تجهیزات پزشکی مانند مانیتور‌های قلب، نانو مواد و برخی لیزر‌ها صادر می‌شوند.

وی با اشاره به صادرات محصولات دانش بنیان حوزه سلامت به کشور‌های اروپایی، آسیای شرقی و منطقه خاورمیانه، گفت: بسیاری از محصولات دانش بنیان سلامت محور به چین، کره جنوبی، ترکیه، مسکو، عراق، افغانستان، بلاروس، اوکراین و روسیه صادر می‌شوند.

وطنپور خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حوزه سلامت دیجیتال اتفاقات خوبی در شرکت‌های دانش بنیان رخ داده است، این محصولات قابل رقابت با کشور‌های پیشرفته دنیا هستند، در هوش مصنوعی رشد خوبی داشتیم و از این فناوری حوزه سلامت برای تل رادیولوژی از راه دور، تشخیص وضعیت زخم‌های پای دیابتی و آنالیز پلاک‌ها و تعداد آن‌ها در مغز استفاده می‌شود.

رئیس دفتر توسعه فناوری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در تولید محصولات میکروفلوئیدی دستاورد‌های خوبی داشته‌ایم، در مهندسی بافت، تولید پوست، دستگاه‌های چاپ سه بعدی، تولید پوست و استخوان مصنوعی با دستگاه چاپ سه بعدی نیز رشد خوبی داشته‌ایم و در سطح کشور‌های پیشرفته دنیا هستیم.

وی با اشاره به صرفه‌جویی در تولید محصولات دانش بنیان سلامت محور، گفت: محصولات دانش بنیان سلامت محور حداکثر ۲۰ درصد ارزبری دارند و ۸۰ درصد محصول تولید شده بومی است، در حوزه بایوتک ۲۲ محصول داریم که ۷۶۰ میلیون دلار با تولید آن‌ها صرفه‌جویی ارزی داشته‌ایم.

وطنپور تاکید کرد: امیدواریم در سال ۹۸ تولید داخل و خرید آن افزایش پیدا کند؛ ما در تلاش هستیم تا وزارت بهداشت برای مراکز درمانی از محصولات دانش بنیان داخلی خریداری کنند؛ در سال ۹۴، ۲۰ میلیارد تومان خرید کالای دانش بنیان سلامت محور در هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت داشتیم در حالی که در سال ۹۶ این رقم به ۲۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

رئیس دفتر توسعه فناوری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت  تحریم‌ها را فرصتی برای رشد علم و فناوری کشور دانست و گفت: انتظار داریم با توجه به تحریم‌ها، فروش محصولات دانش بنیان داخلی افزایش فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: طی چند سال گذشته تلاش کردیم رونمایی محصولات مربوط به تولیدات شرکت‌های دانش بنیانی باشد که البته تجاری شده‌اند، این در حالی است که تا پایان سال از ۱۰ تا ۱۵ محصول هایتک دانش بنیان رونمایی خواهیم کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه