راه‌اندازی بخش "یونتو فورزیس" از روش‌های موثر در درمان تعریق بیش از حد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی طبایی با بیان اینکه یونتوفورزیس یکی از روش‌های موثر در درمان تعریق بیش از حد یا هیپر هیدروزیس بدن است، گفت: افزایش تعریق در انسان به دلایل مختلفی از جمله مشکلات داخلی ایجاد می شود. مثلا کسانی که دچار اختلالات تیروئیدی هستند یا بعضی از بیماری های عفونی و برخی از اختلالات خونی و گاهی اوقات هم در بیماری های بدخیم ممکن است فرد با افزایش تعریق در بدن مواجه باشد.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران ادامه داد: اما بسیاری از افراد هستند که افزایش تعریق آنها ژنتیکی است به این صورت که معمولا از کودکی دچار این افزایش تعریق در نقاطی از بدن هستند و هیچ علت ثانویه ای برای این موضوع پیدا نمی شود به همین خاطر این موارد را افزایش تعریق یا هیپرهیدروزیس اولیه می نامند.

وی افزود: درمان های مختلفی برای این افراد وجود دارد از جمله درمان های دارویی به صورت خوراکی یا به صورت موضعی توسط پزشکان تجویز می شود که البته در برخی از موارد هم ممکن است همراه با عارضه هایی باشد و در پاره ای موارد هم موثر نیستند.

طبایی در خصوص درمان هیپر هیدروزیس با بوتاکس گفت: درمان هایی مثل تزریق بوتاکس جزو درمان های خوب برای اختلال تعریق بعضی از نقاط بدن مثل زیر بغل یا کف دست و پا است که در کلینیک پوست جهاد دانشگاهی به صورت روتین از این درمان استفاده می شود. در مواردی هم می توان از درمانهای جراحی بهره برد .

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی در خصوص یونتوفورزیس بیان کرد: یکی از درمان‌های خوب که امروزه در دسترس است و در دنیا هم سال‌هاست استفاده می‌شود، استفاده از یونتوفورزیس است. دستگاه یونتوفورزیس به وسیله امواج الکتریکی به کاهش فعالیت غدد عرق در مناطق درگیر کمک می کند. خوشبختانه شرکت‌های داخلی ما همگام با نوآوری‌هایی که در داخل کشور طی سالهای اخیر صورت گرفته، موفق شدند که دستگاه های مناسبی برای این حوزه تولید کنند.

وی با اشاره به راه اندازی بخش یونتوفورزیس در کلینیک پوست و مو جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: دستگاه یونتوفورزیس در این کلینیک نصب شده است و کسانی که دچار این عارضه هستند می توانند با مراجعه به متخصصین این مرکز در صورت عدم وجود منع مصرف جلسات درمانی خود را انجام دهند.

به گزارش ایسنا طبایی در پایان گفت: نیاز است که جلسات  درمانی به صورت یک روز درمیان تا چند هفته انجام شود تا بتوانیم به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه