بیش از ۸۰ درصد مرگ و میر در ایران بر اثر بیماری‌های غیرواگیر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده با این توضیح که رقم مرگ و میر زودرس در ایران، مشابه اکثر کشورهای در حال توسعه است، گفت: در کشورهای پیشرفته این عدد به ۱۵ تا ۲۰ درصد مرگ‌ها می‌رسد و ما نیز با برنامه‌ریزی مناسب می‌توانیم میزان مرگ و میر زودرس را کاهش دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یکی از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت را پیشگیری از مرگ‌های زودرس اعلام و اظهار داشت: در ایران سالانه تقریبا ۳۷۵ هزار مرگ رخ می‌دهد که نزدیک به ۵۰ درصد آن‌ها زودرس محسوب می‌شود به این معنی که در افراد کمتر از ۷۰ سال رخ می‌دهد.سالانه حدود ۵۵ هزار مرگ در افراد کمتر از ۵۵ سال رخ می‌دهد که این موضوع، خیلی تاسف‌بار است.

وی افزود: نزدیک به ۸۰ هزار نفر که دچار مرگ زودرس می‌شوند فقط دچار فشار خون هستند، فشارخون بیماری قابل معالجه است و نصف ایرانیانی که به فشار خون مبتلا می‌شوند از بیماری خود اطلاعی ندارند.

ملک‌زاده گفت: بیش از ۸۰ درصد مرگ و میر در ایران بر اثر بیماری‌های غیرواگیر است که در راس آن سکته‌های قلبی و مغزی قرار دارد، ۳۳ درصد ایرانی‌ها به دلیل سکته قلبی می‌میرند و حدود ۱۵ درصد به دلیل سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهند، به عبارتی می‌توان گفت که نزدیک به نیمی از مرگ و میر در ایران بر اثر سکته‌های قلبی و مغزی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: میزان مرگ و میر ناشی از سکته‌های مغزی و قلبی در کشور تا ۸۰ درصد قابل پیشگیری است ولی تمرکز اصلی نظام سلامت ما در گذشته بر روی بیماری عفونی بوده و در پنج سال اخیر با راه‌اندازی کمیته ملی مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر، فعالیت را به سمت کنترل این‌گونه بیماری‌ها سوق دادیم.

وی اظهار کرد: ۲۰ درصد مرگ و میر ایرانی‌ها بر اثر ابتلا به سرطان و حدود ۱۰ درصد هم بر اثر حوادث است و بیماری‌های مزمن کلیوی، بیماری‌های مزمن ریه و کبد در رتبه‌های بعدی قرار دارند، در سال گذشته نزدیک به ۷ هزار موتورسوار جان خود را از دست دادند و همین تعداد هم معلول شدند، این معلولیت‌ها هم به خانواده‌های آنان و هم به نظام سلامت، بار مالی فراوانی تحمیل می‌کند.

ملک‌زاده ادامه داد: حوادث و سوانح یکی از دلایل اصلی مرگ جوانان و نوجوانان در کشور است و تقریبا نزدیک ۱۴ هزار مرگ در حوادث و سوانح جاده‌ای رخ می‌دهد.

به گزارش ایرنا معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: در دهه‌های قبل، مهم‌ترین علت مرگ بر اثر بیماری‌های عفونی بود و امید به زندگی هم حدود ۵۳ سال بود اما در این سال‌ها با پیشرفت‌های شگرفی مواجه بودیم و توانستیم بیماری عفونی را تقریبا به طور کامل کنترل کنیم و هپاتیت، تنها بیماری عفونی در حال افزایش است.

پایان پیام/

مطالب مشابه