۲ میلیون و ۵۰۰ هزار همپوشانی در بیمه‌ها شناسایی شدند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیر خالقی درباره جزئیات اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر حذف سقف پرداختی بیمه‌ها اظهار کرد: شرایط فعلی کشورمان و مشکلات اقتصادی در بخش‌های مختلف از جمله بیمه‌ها آنها را وادار می‌کنند تا محدودیت‌هایی در پرداخت هزینه داشته باشند.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: از مدتی پیش بیمه سلامت اعلام کرده بود که با توجه به بودجه محدود اقتصادی خود تا حد معینی می‌تواند بودجه به شهرستان‌ها یا مراکز استان اختصاص دهد و توانایی پوشش کامل هزینه‌های بستری و پذیرش سرپایی را ندارد، این تعیین سقف در برخی از استان‌ها باعث ایجاد مشکلاتی شد که از جمله آنها می‌توان به فرار پزشکان از شهرستان‌های کوچک و کاهش دسترسی مردم آن منطقه به خدمات پزشکی یا افزایش پرداختی از جیب مردم اشاره کرد.

وی با تأکید بر اهمیت این اقدام وزیر بهداشت گفت: یکی از مسائل مهم در حوزه سلامت به اجرای برنامه ششم اختصاص پیدا می‌کند؛ یکی از اهداف این برنامه، آغاز طرح پرونده الکترونیک سلامت بود؛ خوشبختانه با توجه به اقدامات انجام شده، اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که مشخصات همه مردم کشورمان در سیستم پرونده الکترونیک ثبت شده است.

خالقی گفت: از دیگر اهداف درمانی کشور، بهبود دسترسی مردم به پزشک خانواده و ارائه راهنمایی‌های بالینی است؛ همانطور که می‌دانید در حال حاضر بخشی از هزینه‌ها صرف انجام آزمایش‌هایی می‌شود که شاید ضرورتی نداشته باشد و حضور یک راهنمای بالینی می‌تواند خانواده‌ها را در جهت حفظ سلامت راهنمایی کند.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: همانطور که می‌دانید هزینه‌ها در حوزه درمان نامحدود است و هرچقدر که برای بهبود سطح کیفیت خدمات پزشکی هزینه صرف کنیم، نمی‌توان انتظارات مردم جامعه را برطرف کرد.

وی با اشاره به تأثیر طرح‌های وزارت بهداشت بر بهبود عملکرد این حوزه گفت: با اجرای طرح پرونده الکترونیک سلامت و ثبت اغلب مردم، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار همپوشانی در بیمه‌ها شناسایی شدند؛ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار افراد حضور داشتند که بیش از یک سازمان بیمه‌گر خدمات دریافت می‌کردند و اجرای این طرح توانست اختلالات را شناسایی و برطرف کند.

خالقی ادامه داد: در طول این مدت محدودیت‌های مالی بیمه سلامت باعث شد تا پرداختی بخش‌های مختلف کشور را بودجه‌بندی کنند و درنتیجه افراد جامعه برای استفاده از خدمات پزشکی در بیش از ظرفیت تعیین شده از طرف بیمه سلامت مجبور به پرداخت آزاد هزینه‌ها بودند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان اضافه کرد: اقدامات بسیار مناسبی در اجرای طرح تحول سلامت انجام شد، اما اختلالاتی هم در آن وجود داشت، برای مثال مدتی پیش بیمه سلامت بدون در نظر گرفتن بودجه مالی مناسب اقدام به تحت پوشش قرار دادن ۱۱ میلیون نفر از جمعیت کشور کرد که باعث ایجاد اختلالات زیادی در تعیین بودجه این سازمان شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه