۳۰ درصد معتادان تزریقی به هپاتیت C مبتلا هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امیرعلی سهراب‌پور به مناسبت روز جهانی هپاتیت اظهار کرد: در هپاتیت ویروسی، ویروس‌ها موجب التهاب کبد می‌شوند و به ترتیب زمان کشف هپاتیت‌های ویروسی آن‌ها را نامگذاری کرده‌اند؛ هپاتیت A، B، C، D و E هپاتیت‌های ویروسی شناخته شده‌ای هستند که روش انتقال و علائم هرکدام مختلف است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد: از بین هپاتیت‌های ویروسی فقط ۲ نوع آن مزمن هستند، هپاتیت B و C فقط مزمن می‌شوند و سایر هپاتیت‌ها مانند هپاتیت A که حاد و گذرا است، دوره زمانی کوتاهی دارد، هپاتیت B و C بلای جهانی است.

وی افزود: در ۲ سال گذشته سازمان بهداشت جهانی، ۴ عفونت مهم را اعلام کرد تا کشور‌های مختلف جهان بر اساس برنامه‌ریزی‌های دقیق برای کاهش شیوع و درمان آن اقدام کنند، هپاتیت، ایدز، سل و مالاریا ۴ عفونت مهمی هستند که سازمان بهداشت جهانی در زمینه پیشگیری و درمان آن‌ها هشدار می‌دهد و از سال ۲۰۰۵ تاکنون شیوع هپاتیت برخلاف ۳ عفونت دیگر روند افزایشی داشته است.

سهراب‌پور گفت: اگر شیوع هپاتیت در دنیا کنترل نشود، تا سال ۲۰۴۰ مرگ و میر ناشی از هپاتیت B وC  تا ۳ برابر خواهد شد، سازمان بهداشت جهانی از ۵ سال پیش برنامه‌ای را پیشنهاد کرده است تا سال ۲۰۳۰ کشور‌های جهان برای حذف این ۲ ویروس اقدام کنند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به شیوع هپاتیت در ایران گفت: یک و نیم درصد جامعه به هپاتیت B مبتلا هستند که جمعیتی حدود ۱ تا ۱/۵ میلیون نفر را تشکیل می‌دهد، همچنین ۰/۳ درصد جمعیت کشور مبتلا به هپاتیت C هستند که نشان دهنده آمار پایین ابتلا به هپاتیت C در مقایسه با هپاتیت B است.

وی با بیان اینکه هپاتیت B و C بیماری خاموش محسوب می‌شود، افزود: بسیاری از بیماران مبتلا به هپاتیت B و C بی‌علامت هستند و تا ۲۰ سال پس از ورود ویروس به بدن، هیچ علائمی از بیماری در آن‌ها دیده نمی‌شود، مبتلایان به هپاتیت B و C می‌توانند بیماری را در این شرایط به دیگران منتقل کنند و کبد آن‌ها به تدریج تخریب می‌شود و در نهایت از بین می‌رود و فرد نیازمند پیوند کبد می‌شود.

سهراب‌پور بیماریابی و درمان را ۲ چالش مهم در بیماری هپاتیت دانست و گفت: ویروس هپاتیت فقط در داخل بدن انسان زنده می‌ماند و از انسانی به انسان دیگر منتقل می‌شود و به همین دلیل شناسایی مبتلایان به هپاتیت بسیار حائز اهمیت است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران خاطرنشان کرد: هپاتیت B واکسن دارد، متأسفانه ۳۰ سال است که دانشمندان در تلاش هستند تا واکسنی برای هپاتیت C کشف کنند، اما هنوز واکسن این بیماری کشف نشده است، از ۳۰ سال قبل تاکنون تمام نوزادان ایرانی با واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت B واکسینه شده‌اند و این افتخاری برای کشور ایران محسوب می‌شود و خوشبختانه واکسن هپاتیت B به طور صددرصدی اثربخش است و اکنون تمام جوانان زیر ۳۰ سال ایران در برابر ویروس هپاتیت B واکسینه هستند.

وی اظهار کرد: جالب است بدانید که بدن انسان بعد از ۳۰ سالگی خود در برابر ویروس هپاتیت B مقاومت می‌کند و در موارد بسیار نادری ممکن است فردی بالای ۳۰ سال به هپاتیت مبتلا شود و خوشبختانه هپاتیت B در ایران رو به حذف شدن است.

سهراب‌پور با تأکید بر اینکه هپاتیت C واکسن ندارد، گفت: این هپاتیت از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و مهمترین راه انتقال آن از طریق خون است و به همین دلیل شیوع آن در بین معتادان تزریقی که از سرنگ مشترک استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است، متأسفانه ۳۰ درصد معتادان تزریقی به هپاتیت C مبتلا هستند و به همین دلیل بیماریابی آن‌ها در زندان‌ها، مراکز ترک اعتیاد و گرمخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: هپاتیت B و C درمان دارند، داروی هپاتیت C در ایران به میزان کافی در دسترس است و اثربخشی دارو‌های درمان هپاتیت ایرانی به تأیید مراجع بین‌المللی رسیده است و نگرانی از کمبود یا اثربخشی داروی درمان هپاتیت نداریم، ۱۰ درصد مبتلایان به هپاتیت B و C در کشور شناسایی شده‌اند و این نشان دهنده آن است که بیماران بسیاری از بیماری خود اطلاعی ندارند.

وی با اشاره به هزینه درمان هپاتیت C اظهار کرد: بیماران مبتلا به هپاتیت C با ۲ میلیون تومان درمان می‌شوند و برای شناسایی و درمان معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت C باید نهادهایی، چون نیروی انتظامی، سازمان زندان‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی، معاونت‌های بهداشت و درمان، اداره مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت ایران کمک کنند تا معتادان مبتلا به هپاتیت C شناسایی و درمان شوند.

سهراب‌پور با اشاره به یک پروژه موفقیت‌آمیز در درمان هپاتیت C در بین معتادان اظهار کرد: در زندان گرگان پروژه‌ای انجام شد و تمام زندانیان مبتلا به هپاتیت C شناسایی و درمان شدند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران تاکید کرد: برای درمان هپاتیت C باید خیرین پای کار آیند، هزینه تشخیص و درمان بیماری هپاتیت C بالاست چراکه کیت‌های تشخیصی هزینه زیادی دارند و درمان جمعیت مبتلا به هپاتیت C در شرایطی که وزارت بهداشت در دوران اقتصاد مقاومتی قرار دارد، نیازمند بودجه زیادی است، در شهر رفسنجان استان کرمان به کمک خیرین و مذاکره با مسئولان، طرح ۳ ساله پاکسازی شهر از هپاتیت C را کلید زدیم.

وی افزود: نماینده شهر، فرماندار، رئیس شورای شهر، رئیس بهداشت زندان‌ها، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، صاحبان صنایع و خیرین ۳ میلیارد تومان کمک کردند تا رفسنجان ۳ سال بعد شهری عاری از هپاتیت باشد و توانستیم چالش بزرگ بودجه را از پیش پا برداریم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان سهراب‌پور در پایان اضافه کرد: امیدواریم این برنامه پایلوت که به عنوان یک طرح موفق در حذف هپاتیت قابل ارائه در دنیاست با موفقیت به پایان برسد و پیش‌بینی می‌کنیم تا سال آینده شهر‌های دیگری نیز کاندیدای شهر عاری از هپاتیت شوند و به پشتیبانی مراکز تحقیقاتی دانشگاه‌ها، بتوانیم این برنامه را در شهر‌های دیگر دنیا اجرایی کنیم.

۶ مرداد مصادف با ۲۸ جولای روز جهانی هپاتیت نامگذاری شده و شعار روز جهانی هپاتيت در سال ۲۰۱۹ "سرمايه گذاری برای حذف هپاتيت" است، هپاتیت یکی از چهار بیماری مهم عفونی دنیاست که سازمان بهداشت جهانی درباره آن هشدار داده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه