اهدای خون سبب پیشگیری از مرگ و میر در اثر بیماری های قلب و عروق می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مقرر شد ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر با استفاده از محتوایی که سازمان انتقال خون در اختیار این ستاد قرار می دهد، جامعه را به اهدای خون دعوت کند.

روح اله میرزایی گودرزی، قائم مقام ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در این برنامه ضمن با اهمیت خواندن امر به معروف و نهی از منکر گفت: اگر این فریضه در جامعه احیا شود باقی فرایض دینی نیز احیا خواهد شد.

وی به نقل از رهبر عظیم الشان انقلاب گفت: اگر امر به معروف و نهی از منکر را درست تشریح کنیم مردم نوآوری و کارایی و کارسازی آن را درک می کنند، مردم در چنین وضعی شیرینی امر به معروف را می چشند و آن را فضولی نمی دانند، امر به معروف تعامل اجتماعی و نظارت عمومی است که نظام اسلام برای حل مسائل جامعه درنظر داشته است.

میرزایی گودرزی گفت: سلامت، محیط زیست و گردشگری باید وارد این بحث شود. سازمانی با چند میلیون اهدا کننده خون که برای نجات جان بیماران از یکدیگر پیشی می گیرند و لحظه شماری می کنند در حوزه امر به معروف و نهی از منکر حرفهای مهمی برای گفتن دارد، عرصه امر به معروف و نهی از منکر در بسیاری از حوزه های علمی و تخصصی دیگر نیز قابل تسری است و عمل به این ایده سبب می شود که لشکر عظیمی از مردم کشورمان عامر به معروف شوند.

قائم مقام ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر ابراز امیدواری کرد ثمرات این تفاهمنامه به مردم برسد.

علی‌اکبر پورفتح‌اله مدیر عامل سازمان انتقال خون نیز در این جلسه گفت: سالها پیش محققان متوجه شدند اهدای خون سبب پیشگیری از مرگ و میر در اثر بیماری های قلب و عروق می شود و برای ترویج اهدای خون از این واقعیت استفاده کردند اما سازمان جهانی بهداشت از این موضوع جلوگیری کرد و از مراکز انتقال خون کشورها خواست تا پاداش سلامتی را نیز به اهدا کنندگان خون وعده ندهند زیرا با عث به خطر انداختن سلامت خون می شود و شخص به خاطر منافع شخصی و سلامتی خود ممکن است رفتارهای پر خطر خود را انکار کند.

وی افزود: برای حفظ سلامت خون، آموزش اهدا کننده، تشویق به حس مشارکت و آگاهی بخشی در مورد رفتارهای پر خطر ضروری است، کشف تاثیرات IVIG در زوال عقل، اهمیت یافتن مشتقات پلاسما در درمان بیماری ها، سالمندی جمعیت وافزایش تقاضای مشتقات و فرآورده های خون از یک سو مصرف را افزایش می دهد و از سوی دیگر سالمندی جمعیت سبب کاهش اهدای خون می شود زیرا بعد از 60 سالگی با منع اهدای خون مواجه هستیم، هم اکنون در کشورهای پیشرفته 65 درصد خون اهدایی به مصرف افراد بالای 50 سال می رسد.

پور فتح اله گفت: تا سال 1400 شمسی باید در سال 200 هزار لیتر پلاسما به روش فرزیس و 600 هزار لیتر از پلاسمای اهدا کنندگان خون جمع آوری شود، اهدای اجزای بدن و خون به خاطر حفظ کرامت انسانی و جلوگیری از فروش اجزای بدن باید رایگان باشد، اهدا کنندگان بعد از اهدای خون، باید بررسی شوند که چرا بازگشت نداشته اند، از ظرفیت کسانی که دیگر نمی توانند خون اهدا کنند باید برای ترویج و به عنوان سفیر اهدای خون باید استفاده کرد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به رسیدن آمار تجمعی اهدای خون از بدو تاسیس تا کنون به رقم 50 میلیون اهدای خون گفت: ایران کشوری است که سالانه 2 میلیون و 100 هزار واحد اهدای خون در آن صورت می گیرد و به ازای هر هزار نفر، 27 اهدا کننده خون دارد . این شاخص دو برابر کشورهایی با شاخص رشد متوسط است و این توسعه اهدای خون و فرهنگ آن را مدیون جنگ و رزمندگان، خانواده های آنها و مردمی هستیم که در آن حال و هوای معنوی و سراسر ایثار، خون اهدا کردند و این فرهنگ را نهادینه ساختند. اما اهدا کنندگان آن دوران در حال بازنشستگی از اهدا هستند و باید نسل دیگری را بر مبنای باورهای ایثارگرانه ای که در تاریخ و فرهنگ ما ریشه دارد پرورش دهیم. سرمایه بزرگ سالهای دفاع مقدس باید با پلی از جنس فرهنگ به نسلهای بعدی انتقال یابد.

به گزارش وب‌دا وی در پایان ابراز امیدواری کرد این تفاهمنامه جنبه عملی پیدا کند و اثر بخشی آن را شاهد باشیم و به برنامه ای نهادینه بدل شود.

این تفاهمنامه میان روح اله میرزایی گودرزی قائم مقام ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر و دکتر پور فتح اله مدیر عامل سازمان انتقال خون به امضا رسید و در پایان این مراسم از لوح یادبود تمبر 50 میلیون اهدای خون رونمایی شد و این لوح به امضای مسوولان حاضر در جلسه و اهدا کنندگان خون رسید.

پایان پیام/

مطالب مشابه