در ایران حدود ۷۰ درصد مبتلایان به هپاتیت‌های B و C ناشتاخته هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیدموید علویان به مناسبت روز جهانی هپاتیت به خبرنگار علمی ایرنا افزود: شناسایی بیماران مهم‌ترین اقدام برای تشخیص و درمان آنان است و به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی امسال به این موضوع توجه ویژه کرده است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله ادامه داد: در ایران حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مبتلایان به هپاتیت‌های B و C ناشتاخته هستند و اقدامات جدی‌تری برای شناسایی این افراد باید انجام گیرد، درمان بیماران، کنترل و پیشگیری از بیماری و حفظ سلامت و تندرستی مردم از مهم‌ترین مزیت‌های شناسایی به‌موقع است، شناسایی افراد مبتلا به این بیماری باید در اولویت فعالیت‌های دست‌اندرکاران قرار گیرد.

وی به بهره‌گیری از توان سازمان‌های مردم‌نهاد برای شناسایی به‌موقع بیماران تاکید کرد و گفت: ما با بهره‌گیری از توان سازمان‌های مردم‌نهاد باید به سراغ بیماران برویم و آنان را درمان کنیم.

علویان با اشاره به ارزان‌تر شدن آزمایش تشخیص بیماری، تاکید کرد: باید گروه‌های پرخطر را ترغیب به انجام آزمایش کرده و در صورت مثبت بودن آزمایش، شرایط را برای درمان آنان فراهم کنیم تا از انتشار بیماری جلوگیری شود، روز جهانی هپاتیت فرصتی مناسب برای ارتقای آگاهی مردم در این زمینه است، سازمان‌های مردمی در اقصی نقاط کشور برنامه‌های مختلفی را به مناسبت این روز برگزار می‌کنند که آزمایش رایگان تشخیص بیماری از جمله آنهاست.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله در خصوص اینکه آیا تا سال ۱۴۱۰ می‌توان هپاتیت را در کشور حذف کرد؟ گفت: تا سال ۱۴۱۰ حدود ۱۲ سال باقی مانده و اگر مسئولان عزم جدی داشته باشند و منابع درمان بیماری را اختصاص دهند به این هدف مهم دست خواهیم یافت، در صورتی که مسئولان، هوشیارانه‌تر نسبت به این موضوع مهم برخورد کنند، حتما به هدف حذف هپاتیت در ایران تا سال ۱۴۱۰ دست خواهیم یافت، حتی امکان دست یافتن زودتر به این هدف هم وجود دارد.  

به گزارش ایرنا وی در پایان درمان بسیاری از بیماران هموفیلی و دیالیزی مبتلا به هپاتیت را موفقیتی بزرگ برای کشور اعلام کرد و گفت: بیش از ۲۰ هزار بیمار هموفیلی و دیالیزی مبتلا به هپاتیت طی ۱۰ سال اخیر درمان شدند و تعداد مبتلایان فعلی بسیار کاهش یافته و به کمتر از ۸۰ نفر رسیده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه