شیوه قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی بازنگری می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید حسین صفوی درباره احتمال تغییر شیوه قیمت گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی افزود: بازنگری در زمینه تغییر شیوه قیمت گذاری تجهیزات پزشکی با کمک تولیدکنندگان و انجمن‌های مربوطه انجام می‌شود.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات دوره اخیر در اداره کل تجهیزات پزشکی، تشکیل کمیته‌ای با حضور انجمن‌های تولیدکننده و صادرکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور است. دبیر این کمیته از بین خود تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی هستند تا امور مربوط به صدور مجوزهای مربوطه تسهیل شود.

وی افزود: مشکلات تولیدکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی از طریق این کمیته مطرح می‌شود که تاکنون چند جلسه تشکیل شده و مفید بوده است. در این کمیته‌ها موارد مختلفی مانند قیمت گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی مطرح شده است، همه تلاش ما این است که حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی هم برای فعالان حوزه و هم مردم شفاف باشد.

به گزارش ایرنا قیمت گذاری تجهیزات پزشکی یکی از مواردی است که در سال های اخیر مورد مناقشه و چالش بوده است. سال گذشته بود که ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت درباره قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی توسط وزارت بهداشت در این باره گفته بود: تا سال ۹۳ تجهیزات ‏پزشکی در بخش خصوصی و بازار قیمت نداشت. واردکننده قیمت را تعیین و عرضه می‌کرد. البته گاهی درباره تجهیزات سرمایه‌ای دولت ‏پروفورم‌ها را تعیین می‌کرد. 

در سال ۹۳ دولت اختیار قیمت گذاری این کالاها را به وزارت بهداشت داد و حتی وزارت بهداشت اعلام کرد بیمارستان‌های ‏خصوصی نیز باید تجهیزات را خودشان و با قیمت مشخص تامین کنند.‏ مکانیزم قیمت گذاری در قانون تعریف شده و اگر دولت و ‏مجلس به این نتیجه برسد که شیوه قیمت گذاری باید تغییر داده شود، حتما از آن استقبال می‌شود.‏ 

حریرچی در این خصوص گفته بود: گفته می‌شود بازار آزاد قیمت را تعیین کند، اما بعد نباید گفت که بیمه پول آن را بدهد. در کجای بازار غرب گفته ‏می‌شود که بازار آزاد قیمت را خودش تعیین کند، اما قیمت را بیمه پرداخت کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه