وزارت بھداشت به تنهایی موفق به کنترل بیماریهای غیر واگیر نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی با تشکر از اصحاب رسانه که در روزهای سخت یاری رسان نظام سلامت بودند، گفت: ما پس از انقلاب دستاوردهای بسیار خوبی داشته‌ایم؛ افزایش طول عمر مردم، توسعه شبکه بهداشتی کشور، افزایش پوشش واکسیناسیون، افزایش تعداد دانش آموختگان پزشکی و غیره از دستاوردهایی بود که توانست ما را در عرصه جهانی به عنوان یک الگوی موفق معرفی کند.  

وی افزود: گذر از این ایام باعث شد که دیگر در سیاه چاله بیماری‌های واگیر قرار نداشته باشیم. بنده افتخار داشتم ۳۰ سال پیش در اداره کل بیماری غیر واگیر به هموطنانم خدمت کنم. برای من محرز بود که عدم کنترل بیماری‌های غیر واگیر می‌تواند آسیب‌های زیادی داشته باشد. گرچه روند مدیریتی در وزارت بهداشت به تعطیلی و ادغام این اداره کل منجر شد، اما خوشبختانه من به عنوان یک سرباز نظام سلامت سه دهه پیش زمانی که کسی حتی در این مسیر چراغی روشن نکرده بود، توانستم اولین شمع راه را روشن کنم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر چه امروز  توجه به بیماری‌های واگیر مانند اچ‌ای‌وی و بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و غیره در کشور اهمیت بالایی دارد، اما تفسیر مرگ‌های سال‌های گذشته و همچنین ناتوانی‌های ایجاد شده در افراد به ما نشان می‌دهد که کنترل بیماری‌های غیر واگیر بسیار مهم است.

نمکی گفت: در سال‌های گذشته از ۳۸۰ هزار مرگ سالانه، ۳۱۳ هزار مرگ به دلیل بیماری‌های غیر واگیر و ۲۵ هزار مرگ به دلیل بیماری‌های واگیردار بوده است. در این میان حدود ۱۰۰ هزار مرگ به دلیل ابتلا به فشار خون و عوارض ناشی از آن اتفاق افتاده است  که این امر تاثیری زیاد بر بودجه و اقدامات سیاست گذاران عرصه سلامت دارد و نشان می‌دهد ورود فعال به حوزه بیماری‌های غیر واگیر باید در اولویت قرار گیرد. تفاوت در بیماری‌های غیر واگیر و بیماری‌های واگیر دار نشان می‌دهد نوع سیاست گذاری در این بخش نیز باید متفاوت از یکدیگر باشد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اگرچه که آموزش یکی از ارکان کمک کننده در حوزه سلامت بود، اما توسعه زیر ساخت شبکه بهداشتی، درمانی بسیار کارآمد بود؛ هرچند که نمی‌توان از تاثیر آموزش و تربیت  متخصصین غافل شد. وجود هزینه‌های سنگین در بیماری‌های غیر واگیر سبب می‌شود که ما نیاز به مشارکت بین بخشی داشته باشیم.وزارت بھداشت به تنهایی موفق به کنترل بیماریهای غیر واگیر نیست

وی اظهار کرد: در روزگاری ما توانستیم با پنج دلار افراد را علیه شش بیماری مهلک واکسینه کنیم، اما در حال حاضر درمان سرطان با استفاده از ارزان‌ترین داروها، معادل یک دوره کامل واکسیناسیون کودکان در یک روستای بزرگ می‌شود. همچنین بستری شدن بیماری در آی سی یو در ارزان‌ترین کشور کمتر از ۵۰۰ دلار نیست. این نگاه باعث شد بیشتر به سمت کنترل بیماری‌های غیر واگیر که سردمدار آن فشار خون است، برویم.

نمکی ادامه داد: همکاران من در کشور افتخار آفرین عمل کردند؛ به صورتی که ۳۰ سال پیش در کنترل بیماری‌های واگیر در حوزه کشورهای مدیترانه ما رتبه خوبی کسب کردیم. در دانشگاه‌های ما بزرگترین پروژه جهان در کنترل فشار خون اجرا شد و این امر میسر نبود مگر با کمک بسیج، انجمن‌های پزشکی، دانشجویان گروه‌های پزشکی، داروسازان و غیره. کمک این افراد باعث شد علیرغم تصور ما که می‌خواستیم ۵۰ درصد از جمعیت ۳۰ تا ۷۰ ساله مورد هدف را شناسایی کنیم، بتوانیم ۷۵ درصد را غربالگری کنیم. در همین راستا ۱۰ میلیون نفر ثبت شدند که در مرحله قبل از فشار خون قرار دارند که می‌توانیم با کنترل موثر بار این بیماری را از دوش نظام سلامت کاهش دهیم. همچنین دو میلیون و ۷۰۰ مورد جدید بیماری‌ پرفشاری خون در این غربالگری شناسایی شدند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در عرصه بیماری‌های غیر واگیر چند عامل قابل توجه است. اول آن که با توجه به مولفه‌های مختلف مشارکت بین بخشی در  کنترل بیماری بسیار اهمیت دارد و ما تنها در وزارت بهداشت نمی‌توانیم برای کنترل بیماری غیر واگیر اقدام کنیم. همچنین تدوین برنامه‌های مدون آموزشی برای گروه‌های مختلف هدف از مدیران نظام سلامت و مردم اهمیت زیادی دارد. طراحی این برنامه برای گروه‌های مختلف باید متفاوت باشد. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که با تنوع اقلیم و تنوع فرهنگ و تنوع رفتارهای اجتماعی روبه رو هستیم که همین باعث می‌شود با یک مدل نتوان برای همه تصمیم گرفت.

وی اضافه کرد: تدوین پکیج آموزشی برای مردم باید با زبان متفاوتی صورت گیرد؛ به قول سهراب سپهری چشم‌ها را باید شست جور دیگر باید دید. دیگر نمی‌توان با روش گذشته راه را طی کرد. باید از رسانه‌ها حداکثر استفاده را کرد و از آنجایی که مردم ما اکثرا به موبایل دسترسی دارند باید به سوی طراحی اپلیکیشنی برویم که بتوانند آموزه‌های ما را منتقل کند.

به گزارش ایسنا نمکی در پایان با تشکر از تمامی دست اندر کاران تدوین سامانه مصور سازی اطلاعات جمعیتی سلامت و بیماری در ایران، برای موفقیت این سامانه ابراز خرسندی کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه