ثبت ۱۴۴ نوع بیماری در سامانه سلامت و بیماری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی در حاشیه مراسم افتتاح سامانه سلامت و بیماری کشور که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عوامل خطر ساز در زمینه بیماری‌های واگیر و غیر واگیر در سراسر کشور بررسی و شناسایی شده است.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از ماموریت‌های اصلی دانشگاه‌های علوم پزشکی شناسایی عوامل ریز فاکتور و انجام برنامه ریزی دقیق در زمینه پیشگیری از شیوع بیماری‌ها در سطح استان است.

وی افزود: سامانه مصوب سلامت و بیماری کشور یکی از اقدام‌های بزرگ در زمینه ارتقا سلامت است. به همین منظور یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت ارتقا سواد سلامت مردم با هدف کاهش عوارض بیماری‌های مختلف به خصوص بیماری غیر واگیر است.
 
رئیسی با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون گفت: حدود ۲۰ میلیون نفر ظرف مدت یک ماه در کمپین فشار خون شرکت و مورد سنجش عارضه پرفشاری خون قرار گرفته‌اند.
 
معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اطلاعات حوزه سلامت مانند عوامل ریز فاکتور، علت‌ بستری بیماران و علل شیوع بیماری‌های غیرواگیر در سامانه سلامت و بیماری به ثبت رسیده است. تاکنون بیش از 144 نوع بیماری در این سامانه بار‌گذاری شده است، اهداف سند ملی بیماری‌های غیرواگیر کشور در سامانه سلامت محوری بار گذاری شده است. این سند از ۹ هدف اصلی تشکیل و اطلاعات آن در دسترس کارشناسان حوزه سلامت قرار دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های لازم برای ثبت بیماری‌های غیرواگیر مانند قلبی، سرطان‌ها، حوادث ترافیکی، بیماری مزمن تنفسی و پوستی فراهم شده است، همچنین اطلاعات بیماری‌های مختلف در سطح پیشرفته در سامانه سلامت بیماری کشور به ثبت رسیده است.
 
رئیسی در ادامه گفت: شیر مادر یک تغذیه غنی و دارای مزایای فراوانی است و این ماده غذایی ضد حساسیت بوده و از بروز بیماری‌های تنفسی و چاقی پیشگیری می‌کند، در آموزه‌های دینی توجه ویژه‌ای به شیر مادر شده است و وزارت بهداشت در زمینه لزوم تغذیه نوزادان با شیر مادر آموزش‌های لازم را به مادران باردار می‌دهد.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: نوع سیاستگذاری‌های وزارت بهداشت بر اساس استاندارد‌های شیر خشک نبوده، بلکه بر مبنای تجویز استفاده نوزادان از شیر مادر است. بر اساس آمار‌های گزارش شده ۱۴ درصد از کودکان به وسیله شیر مادر تغذیه شده‌اند.

پایان پیام/

مطالب مشابه