قدردانی از اقدامات وزارت بهداشت ایران در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)؛ در جلسه مشترک کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر که با حضور معاونین سازمان جهانی بهداشت، نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر، اعضای این کمیته و معاونین و مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، درخصوص اقدامات وزارت بهداشت ایران در زمینه مدیریت و کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور گزارشی ارائه شد، در ادامه این نشست، دکتر رن مینگویی، معاون سازمان جهانی بهداشت که به نمایندگی از این سازمان به ایران سفر کرده است، بیانیه ای از سوی دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، قرائت کرد. 

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در این بیانیه ضمن قدردانی از تلاش های ایران در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر، بیان کرد؛ در ابتدا، شایسته است راهبری و شجاعت ایران در زمینه مقابله با بیماری های غیرواگیر را بستاییم. سازمان جهانی بهداشت مفتخر است که پیامش را به این جلسه ارائه کند.

متن کامل بیاینه مدیر کل سازمان جهانی بهداشت به شرح زیر است؛ 

معتقد هستیم که ایران یکی از کشورهایی است که با راهبری خود، بهترین عملکرد را در پیشگیری و مدیریت بیماری های غیرواگیر در سطح جهان با اجرای بیشترین تعداد مداخله های برتر توصیه شده سازمان جهانی بهداشت، داشته است. 

مداخله های برتر توصیه شده، مجموعه ای از 16 مداخله کاربردی است که برای تمامی کشورها، از جمله کشورهای با درآمد پایین و متوسط، هزینه-فایده مند و امکان پذیرند. در مجمع جهانی بهداشت در سال 2017 "1396 هجری شمسی" تمامی کشورها این مداخله ها را تایید کردند. در صورت اجرا در سطح جهانی، این مداخله ها، 10 میلیون زندگی را تا سال 2025 "1404 هجری شمسی" نجات داده و تا سال 2030 "1409 هجری شمسی" از 17 میلیون سکته مغزی و قلبی پیشگیری می کنند. اما فواید آنها فراتر از سلامت است. این مداخله ها، ابزار اقتصادی قدرتمندی است.

براساس برآورد سازمان جهانی بهداشت، اجرای جهانی همه این 16 مداخله، موجب رشد اقتصادی به میزان 350 میلیارد دلار در فقیرترین کشورها از هم اکنون تا سال 2030 می شود. هر دلار سرمایه گذاری در این مداخله های برتر، برگشتی به میزان حداقل هفت دلار خواهد داشت و بی تردید باید گفت، در اجرای مداخله های برتر، نباید هیچ تردیدی داشت. 

این مداخله ها به جعبه ابزاری می مانند، اما نکته این است که ابزارها فقط زمانی به کار می آیند که آنها را از جعبه خارج کرده و به کار بندیم و این مستلزم تصمیم، نیت و اراده سیاسی است. از این 16 مداخله برتر، ایران 13 مداخله را به تمامی اجرا کرده است. این دستاوردها، ایران را در راس کشورهایی قرار می دهد که بیشترین تعداد از این مداخله ها را اجرا کرده اند.

کشورهای دیگری که به این جرگه می پیوندند، عبارتنداز، موریس در آفریقا، کاستاریکا در منطقه آمریکا، عربستان سعودی در منطقه مدیترانه شرقی، بلغارستان، ترکیه و بریتانیای کبیر در منطقه اروپا، تایلند در منطقه آسیای جنوب شرقی، برونئی دارالسلام در منطقه اقیانوس آرام غربی.

تبریک خود را به رهبر عظیم الشان جمهوری اسلامی ایران و وزیر عالی مقام بهداشت، جناب آقای دکتر سعید نمکی، برای نیل به این دستاورد ممتاز، عرضه می دارم. شما ایران را در مسیری پایدار برای رسیدن به هدف توسه پایدار برای کاهش بیماری های غیرواگیر و بهداشت روان، قرار داده اید. 

دو نمونه از اقدامات ایران در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر که الهام بخش سایر کشورهای دنیا نیز بوده ، شامل موارد زیر است؛

با اجرای بسته مداخله های ضروری بیماری های غیرواگیر در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه بسته ایراپن (Ira-PEN) نظام مراقبت بهداشت ایران توانسته است به نیازهای مراقبت بهداشتی افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر پاسخ دهد. 

در 10 سال اخیر، ایران پیشرفت شایانی در مدیریت دخانیات کرده است. مدیریت دخانیات، سنگ بنای پاسخ ملی به بیماری های غیرواگیر در ایران شده است. راهبری ایران در کنترل دخانیات، نمونه کاملی است از آنچه که ایران می تواند در دیپلماسی جهانی بهداشت و ترویج تعهدات آن، کسب کند. درحال حاضر، ایران رییس دفتر گردهمایی اعضای معاهده چارچوب سازمان جهانی بهداشت برای مدیریت دخانیات است.

برنامه راهبردی پنج ساله جدید سازمان جهانی بهداشت شامل بیماری های غیرواگیر است که خود یکی از پنج عرصه ای است که ما برای دستیابی به سلامت و تندرستی بهتر آحاد مردم در هر زمان و مکان، اولویت بندی خواهیم کرد. برای دستیابی به آن، افزایش مالیات اختصاصی و بهای محصولات دخانی در تمام کشورهای جهان، بسیار ضروری است. افزایش مالیات دخانیات، اقدامی است که تمامی کشورها برای پیروزی در نبرد علیه بیماری های غیرواگیر، می توانند در پیش گیرند. اکنون، برای ایران زمان اقدام فرا رسیده است. ایران تنها نیست. ما در این راه باهم هستیم. پشتیبانی سازمان جهانی بهداشت از ایران و از دستیابی به آرمان مردمی سالم تر، هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است در این سرمایه انسانی که پاداشی گرانبها خواهد داشت. 

در 23 سپتامبر 2019 "یک مهر 1398"، جهان برای شرکت در اجلاس عالی پوشش همگانی سلامت، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، گردهم خواهند آمد. سازمان جهانی بهداشت امیدوار است شاهد حضور هر چه بیشتر روسای کشورها و حکومت ها باشد. ایران در این گردهمایی، گزارش مهمی برای ارائه دارد، پویش ملی کنترل فشارخون نمونه ای ارزنده از همکاری پرمعنی و موثر بین دولت و بخش خصوصی برای بهبود سلامت همه مردم است. ما باهم می توانیم موفقیت هایمان را جشن بگیریم. ما باهم می توانیم از تجربه ها بیاموزیم. از شما برای تعهدتان بسیار سپاسگزارم.

به گزارش وب‌دا در خاتمه این نشست، از سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران، رونمایی شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه