سرنوشت پروژه ساخت بیمارستان دورود بعد از صرف ۶ میلیارد تومان هزینه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حدود ۹ سال پیش مشکل کمبود فضای درمانی باعث شد تا کلنگ ساخت بیمارستانی با حضور مسئولان و تشویق‌های حضار بر زمین زده شود؛ از همان روز بیش از ۱۸۰ هزار نفر ساکن این شهرستان برای پایان ساخت بیمارستان و مشکلات ای حوزه لحظه شماری می‌کردند، غافل از اینکه خانه از پای بست ویران است.

اشکال اصلی در ساخت این بیمارستان جانمایی آن بود، روز‌ها کار و هزینه صرف ساخت بیمارستانی بالای یک تپه می‌شد که برای رسیدن به آن باید از میان قبرستان عبور می‌کردید و هفت‌خانی بر سر راه داشتید تا به آن برسید و در نهایت بی توجهی به اصول حرفه ای و رفتار غیر منطقی برخی از مسئولان باعث شد تا بعد  از صرف حدود ۷ سال زمان و ۶ میلیارد هزینه پروژه متوقف شود، چند میلیارد تومان در عمل به باد رفت، در حالی که این هزینه سنگین می توانست جان افراد زیادی را در طول این سال‌ها نجات داد.

بیمارستان دورود حالا پس از صرف هزینه های بسیار متوقف شده و معلوم نیست تکلیف آن چه می شود، برای باخبر شدن از وضع بیمارستان و آخرین تصمیمات، سراغ یکی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی لرستان رفتیم.

علی سرابی مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی لرستان درباره آخرین وضعیت بیمارستان دورود اظهار کرد: سال ۱۳۸۹ بیمارستان را وزارت راه و شهرسازی جانمایی کرد و ساخت آن آغاز شد و  مالک زمین و مجری طرح وزارت راه و شهرسازی بود.

وی افزود: در همان ابتدای کار، کارشناسان فنی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعتراض خود را نسبت به محل جانمایی و ساخت این بیمارستان اعلام کردند؛ یکی از دلایل اصلی برای اعتراض کارشناسان هزینه بالایی بود که بافت سنگی زمین منطقه به فرایند ساخت تحمیل می‌کرد، از طرفی منطقه در نظر گرفته شده برای ساخت بیمارستان دسترسی بسیار نامناسبی برای مردم منطقه داشت و از جمله نقاط برفگیر محسوب می‌شد  و در طول سال با باد‌های فصلی زیادی رو به رو بود.

سرابی ادامه داد: فشارهای وارده از طرف مسئولان شهر منجر به ادامه فرایند ساخت این بیمارستان به دست اداره مسکن و شهرسازی شد اما مشکلات فوق کماکان وجود داشت، فرایند ساخت ادامه داشت تا اوایل سال ۹۱ که تورم و افزایش هزینه‌ها منجر به اجرای ماده ۴۸ برای پیمانکار و توقف پروژه شد.

مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی لرستان یادآور شد: در سال ۹۴ قرارداد مجددی با پیمانکاری جدید بستیم و ساخت بیمارستان حدود ۱۱ درصد پیشرفت کرد، در حالی که مسئولیت ساخت بیمارستان به وزارت بهداشت سپرده شده بود با بازدید وزیر وقت یعنی دکتر هاشمی و نمایان شدن مشکلات منطقه، پروژه در سال ۹۶ متوقف شد.

وی تصریح کرد: با توجه به نیاز منطقه به بیمارستان، دانشگاه علوم پزشکی لرستان زمین جدیدی را برای ساخت بیمارستان خریداری کرد و ساخت آن آغاز شد و جلسه نهایی تایید نقشه و فونداسیون این بیمارستان تا پایان هفته آینده برگزار خواهد شد.

سرابی گفت: ساختمان اولیه در نزدیکی قبرستان قرار داشت و بسیاری از مردم منطقه از این موضوع ناراضی بودند اما مشکل اصلی قرار گرفتن بیمارستان بالای تپه و مشکلات ناشی از آن برای ساخت بود، در حالی که  بیمارستان جدید در منطقه‌ای مناسب و نزدیک بخش پر جمعیت شهر قرار دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی لرستان در پایان اضافه کرد: بنابر برنامه ریزی‌های انجام شده ساختمان اولیه که بنا بود به بیمارستانی ۸۰ تخت خوابی تبدیل شود به بخش اداری و آموزشی تغییر کاربری پیدا می‌کند و بیمارستان جدید با ۲۵۰ تختخواب و مساحتی بزرگتر در اختیار ساکنان این منطقه قرار خواهد گرفت و تا به امروز  بیمارستان دورود، حدود ۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه