پزشکان، طب سنتی را رد نمی‌کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد جواد جمالی نوبندگانی درباره درمان بیماری سرطان در طب سنتی گفت: پزشکان طب نوین، طب سنتی را رد نمی‌کنند اما معتقد به این اصل در حوزه بهداشت و درمان هستند که طب سنتی می‌بایست در چارچوب قانونی و علمی حرکت کند و از  همین رو الزامی است که مکانیسم اثر دارویی طب سنتی مشخص و تعیین شود.

عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: مقدار استفاده دارو در طب سنتی می‌بایست با معیاری قانونی و علمی مشخص شود، عوارض جانبی داروهای سنتی باید شفاف سازی و به بیماران اطلاع رسانی شود تا بیمار آگاهی لازم از عواقب دارو مصرفی را داشته باشند.

وی افزود: طب سنتی راهبرد مناسبی برای ورود به حوزه جراحی در حوزه پزشکی ندارد بنابراین بهترین راهکار این است که طب سنتی و نوین در حوزه درمان مکمل یکدیگر باشد تا بتوان به نوعی سرانه سلامت جامعه را با افزایش روبرو کرد اما مصرف همزمان داروهای علم نوین با سنتی درآینده مشکل زا خواهد بود.

جمالی‌نوبندگانی گفت: به عنوان پزشک از مردم درخواست دارم با عمل و آگاهی مسیر درمان در طب سنتی و نوین را انتخاب کنند زیرا بطور مثال برای خاموش کردن اتش بنزین و آب هر دو در یک زمان نمی توانند مورد استفاده قرار بگیرند.
 
این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: اگر بیماری به این نتیجه میرسد که درمان سرطان با طب سنتی امکان پذیر است به قدر مسلم می تواند مسیر طب سنتی را دنبال کنند اما بیماران آگاه باشند که درمان همزمان داروهای طب سنتی و نوین با یکدیگر می تواند تداخل و عوارض های سنگینی ایجاد کند.
 
وی اظهار کرد: علت اصلی بیماری سرطان مشخص نیست، تنها جنبه آماری در تشیخص بیماری سرطان اعلام شده و بنابراین هیچ فردی نمی تواند به قطعیت درباره علت بیماری سرطان اظهارنظر کند. 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت جمالی‌نوبندگانی در پایان گفت: طب سنتی راهبردی برای ورود به جراحی ندارد، افرادی که برای درمان سرطان طب سنتی را پیشنهاد می دهند می بایست مسئولیت این نوع از اظهارنظرها را بپذیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه