ایران از نظر تکنولوژی در حوزه انتقال خون جزو کشور‌های پیشرفته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا ظفرقندی اظهار کرد: امروزه تهیه خون و فرآورده‌های خونی یکی از موضوعات مهم و با اهمیت در حوزه بهداشت و درمان کشور محسوب می‌شود و در حال حاضر توزیع فرآورده‌های خونی مانند پلاکت و پلاسما مانند خود خون در مراکز درمانی با هدف رفع نیاز بیماران و مصدومان حوادث ترافیکی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
 
رئیس سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: امروزه پلاکت و پلاسما در جراحی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد، به طوری که بسیاری از کشورها نمی‌توانند مثل ایران فرآورده‌های خونی را تفکیک و آن را در اختیار بیماران قرار دهند، در گذشته برای تهیه فرآورده‌های خونی باید در ابتدا خون از اهداکننده گرفته می‌شد و سپس اجزای آن را از یکدیگر جدا می‌کردند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، می‌توانیم در همان مراحل اول پلاکت و پلاسما را از فرد اهداکننده تفکیک و در اختیار بیماران و نیازمندان قرار دهیم.

وی افزود: فرآورده‌های خونی در سراسر کشور به خوبی تامین می‌شود، ایران از نظر تکنولوژی و تجهیزات پزشکی در حوزه انتقال خون، جزو کشور‌های پیشرفته محسوب می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ظفرقندی در پایان گفت: سازمان نظام پزشکی در نظر دارد دوره‌های آموزشی و مدیریت مصرف خون و فرآورده‌های آن را به مدیران انتقال خون و دیگر سازمان‌های مربوطه بدهد. امروزه با استفاده از پلاسمای ایرانی دارو‌های مشتق از پلاسما مانند فاکتور ۷ و ۸ در کشور ساخته می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه