یکی از آیتم های طرح تحول سلامت، پرونده الکترونیک سلامت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدحسین قربانی گفت: در حال حاضر برای بیش از ۷۰ میلیون نفر ایرانی کارت الکترونیک سلامت صادر شده است که این خبر خوبی است. ممکن است این طرح چالش هایی هم در پیش رو داشته باشند از جمله اینکه باید تمامی مطب ها و داروخانه ها و تمامی بخش های خصوصی و دولتی به سیستم پرونده الکترونیک سلامت مجهز شوند که در این شکی نیست.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: اینکه برخی می گویند اجرای این طرح برایشان هزینه بر است قطعا چنین است که باید این هزینه ها را بپذیرند ما نمی توانیم بعد از ۴۰ سال هنوز هم که هنوز است به صورت سنتی در سیستم درمان پیش برویم باید از تجربیات دیگر کشورهای دنیا در زمینه صدور کارت الکترونیک سلامت استفاده کنیم. باید ضعف های طرح پرونده الکترونیک سلامت را شناسایی کنیم و آنها را برطرف کنیم.

وی افزود: پای صحبت های وزیر بهداشت و کارشناسان درباره پرونده الکترونیک سلامت نشسته ایم که معتقد هستند پرونده الکترونیک سلامت در گام های ابتدایی اجرایی قرار دارد و ضعف های بسیار زیادی دارد که در مسیر اجرای آن شناسایی می شود و نمی توانیم یک نسخه ای بپیچیم که همه ضعف های آن را یکباره برطرف کنیم.

قربانی گفت: معتقدم امروز برای اینکه هزینه های نظام سلامت و مصرف امکانات و تجهیزات پزشکی را مدیریت کنیم و برای اینکه بتوانیم مدیریت درمان همه اقشار جامعه را داشته باشیم باید پرونده الکترونیک سلامت عملیاتی شود و همه باید این مسئله را بپذیرند. اینکه برخی از همکاران در انجمن های علمی و تخصصی از اجرای این طرح گله مند هستند ، انتقادات آنها درست است و باید کمک کنند در مسیر اجرای این طرح بسیاری از ضعف های آن شناسایی و برطرف شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت معترف است که مشکلاتی در اجرای پرونده الکترونیک سلامت وجود دارد ولی این دلیل نمی شود که ما این طرح ملی را کنار بگذاریم و ارجحیت این است که ما دست به دست هم دهیم تا مشکلات بر سر راه اجرای این طرح را برطرف کنیم. عملیاتی شدن این طرح یک کار بزرگ و ملی است که باید سیستم بهداشت و درمان ۸۰ میلیون نفر در قالب یک پکیجی دیده شود و تمام مراکز بهداشتی و درمانی و داروخانه ها چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی باید به هم لینک شوند که کار بسیار بزرگ و پیچیده ای است و باید ضعف های موجود در این زمینه برطرف شود.

وی اظهار کرد: اینکه عده ای شعارهایی بر علیه اجرای پرونده الکترونیک سلامت می دهند که این طرح هم به مانند طرح تحول سلامت به صورت کامل اجرایی نخواهد شد، این افراد تفکرات بدبینی نسبت به آن دارند. یکی از مولفه های تکمیل طرح تحول سلامت، کارت الکترونیک سلامت است و بهترین مسیر برای مدیریت منابع و مصارف و نیازمندی های حوزه دارویی و کلینیکی و پاراکلینیکی همین پرونده الکترونیک سلامت است.

به گزارش سلامت نیوز قربانی در پایان اضافه کرد: می‌بینیم که یک بیمار به پزشک مراجعه می کند و انواع واقسام آزمایشات و سونوگرافی و ام آر آی و آزمایشات پاراکلینیکی برای وی درخواست می شود بعد از چند روز دیگر بیمار مجددا به پزشکی دیگری مراجعه می کند باز هم همین آزمایشات در جای دیگری تکرار می شود که اینها هزینه های ملی است که به بیت المال تحمیل می شود که باید اینها را با اجرای پرونده الکترونیک سلامت مدیریت کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه