توزیع کارپول در داروخانه‌ها نادرست است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم صادقی درباره توزیع کارپول دندانپزشکی اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های مسئولان سازمان غذا و دارو و معاونت درمان، تولید و واردات کارپول یا داروی بی‌حسی دندان پزشکی به اندازه نیاز کشور است، اما سیستم توزیع کارپول اشکال دارد.

رئیس اداره دندانپزشکی امور درمان وزارت بهداشت ادامه داد: اگر توزیع کارپول در اختیار جامعه دندان پزشکی قرار گیرد بسیاری از چالش‌ها برطرف خواهد شد، اما مسئولان سازمان غذا و دارو به دلیل برخی فشار‌ها در فضای مجازی و جلوگیری از انحصار، از توزیع کارپول به وسیله تعاونی دندان پزشکان جلوگیری می‌کنند.

وی افزود: معتقدیم که سیستم‌های توزیع و نظارت باید طوری عمل کنند که نیاز کارپول دندان پزشکان برطرف شود، امیدواریم در قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی که وزیر بهداشت ریاست آن را بر عهده دارد، مکانیستم توزیع کارپول اصلاح شود.

صادقی گفت: مسئولان سازمان غذا و دارو نبود زیرساخت در تعاونی دندان پزشکان را یکی از دلایل تخصیص ندادن سهمیه برای توزیع کارپول بیان می‌کنند، اما در بازدید‌های خود مشاهده کردیم که یک مرکز پیام و سامانه الکترونیکی ایجاد شده است تا همه دندان پزشکان بتوانند در سراسر کشور از طریق تعاونی نیاز کارپول خود را برطرف کنند.

رئیس اداره دندانپزشکی امور درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: ۱۰ هزار نفر عضو تعاونی دندان پزشکان ایران هستند، در صورتی که سهمیه کار پول در اختیار تعاونی دندان پزشکان قرار گیرد با حذف این تعداد دندان پزشک از بازار آزاد با کاهش قیمت کارپول مواجه خواهیم بود، همچنین کارپول به دست مصرف کنندگان واقعی خواهد رسید اما متأسفانه از دو ماه گذشته تا کنون سازمان غذا و دارو سهمیه‌ای به تعاونی دندان پزشکان نداده است.

وی اظهار کرد: اکنون توزیع کارپول در اختیار یک شرکت پخش است، متأسفانه این شرکت پخش آمار دقیقی از میزان کارپول توزیع شده به اداره دندان پزشکی وزارت بهداشت ارائه نمی‌کند تا بتوانیم بررسی کنیم که چه میزان از کارپول توزیع شده به دست دندان پزشکان رسیده است.

صادقی تاکید کرد: توزیع کارپول در داروخانه‌ها نادرست است، توزیع کارپول دندانپزشکی در داروخانه‌ها خطر قاچاق معکوس و نشت داروی بی‌حسی دندان پزشکی به بازار آزاد را به دنبال دارد.

رئیس اداره دندانپزشکی امور درمان وزارت بهداشت با اشاره به تأمین نیاز مراکز دندان پزشکی دولتی و دانشکده‌ها گفت: معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی نیاز کارپول دانشکده‌ها و مراکز درمانی دولتی را تأمین می‌کند.

وی یادآور شد: بیش از ۹۰ درصد خدمات دندان پزشکی کشور در بخش خصوصی صورت می‌گیرد و به همین دلیل عمده تقاضا و مصرف کارپول در بخش خصوصی است و امیدواریم سازمان غذا و دارو هرچه زودتر تدبیری در این زمینه بیندیشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان صادقی در پایان اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که از سامانه اداره کل تجهیزات پزشکی برای توزیع کارپول کمک گرفته شود چرا که در این سامانه دندان پزشکان می‌توانند ثبت نام کنند و میزان مصرف و ورودی کارپول در این سامانه به طور شفاف مشخص خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه