کمبود دو قلم داروی حیاتی مورد نیاز بیماران تالاسمی صحت ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور با اشاره به اینکه داروی هیدروکسی اوره‌ ای که در حال حاضر توسط شرکت پخش رازی در بازار توزیع شده از نوع آلمانی است، افزود: موجودی این دارو نیز بیش از دو ماه است. همچنین، یک محموله جدید از این دارو نیز اواخر مرداد ماه مجددا از منبع آلمانی وارد کشور خواهد شد و به این ترتیب مشکلی در زمینه تامین این دارو وجود ندارد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: داروی دفراپیرون هم معمولا با داروی دفرازیروکس به عنوان جایگزین یکدیگر مصرف می‌ شوند. این دارو هم تولید داخل بوده و ماده اولیه آن را نیز موجود است و در حال حاضر، موجودی آن در حدی است که مشکلی از نظر تامین و توزیع نداریم. این دارو نیز توسط شرکت پخش دایا پخش در حال توزیع است.

وی با اشاره به مصاحبه مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران در روزهای اخیر افزود: آنچه ایشان به درستی تاکید کرده این است که این داروها بعضا تامین می‌شوند، اما شرکت‌های پخش از اینکه دارو را از تامین کننده بگیرند و توزیع کنند خودداری می‌کنند و یا اینکه وقتی دارو را از تامین کننده دریافت می ‌کنند، به مشتریانی می ‌دهند که بدهی انباشته پایینی دارند. 

جهانپور اضافه کرد: به همین خاطر، بعضا مشاهده می‌شود که شرکت‌های پخش از اینکه دارو را به مشتریان بدهکار بدهند، امتناع می ورزند. این یک مشکل عمومی است که در مورد بسیاری از داروهای دیگر نیز وجود دارد، اما آنچه که وظیفه سازمان غذا و دارو بوده، تامین این داروها از منابع معتبر و خوب بوده که این اقدام نیز انجام شده است و هیچ مشکلی از نظر تامین این داروها وجود ندارد.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اما آنچه که مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران گفته و درست است این است که این داروها بعضا تامین می شوند اما پخش ها خودداری می کنند بعضا از اینکه توسط تامین کننده بگیرند و توزیع کنند یا ایتکه وقتی دریافت می کنند از تامین کننده به مشتری هایی می دهند که بدهی انباشته پایینی داشتند به خاطر همین بعضا مواردی مشاهده می شود که پخش ها امتناع می کنند از اینکه این دارو را به مشتریان بدهکار بدهند.

به گزارش وب‌دا وی در پایان تاکید کرد: این یک مشکل عمومی است که در مورد خیلی از داروها نیز وجود دارد اما آنچه که وظیفه سازمان غذا و دارو بوده تامین این داروها از منبع معتبر و خوب بوده است و ما این کار را انجام داده ایم و هیچ مشکلی از نظر تامین این داروها وجود ندارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه