۵۶ قلم فرآورده دارویی گیاهی در فهرست بیمه وارد شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهناز خانوی افزود: این امکان به سختی فراهم می شود که قیمت فرآورده های گیاهی را افزایش دهیم در نتیجه خود شرکت های تولیدکننده درحال حاضر خیلی راغب نیستند وارد بحث های بیمه ای شوند.

مدیرکل امور فرآورده های گیاهی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ادامه داد: شرکت های تولیدکننده فرآورده های گیاهی با ورود به فهرست بیمه مجبور خواهند بود فرآورده های خود را با قیمت خیلی پایین بفروشند و امکان افزایش قیمت ندارند، به همین دلیل فرآورده های خود را بیمه نمی کنند.

وی افزود: هزینه های بسته بندی فرآورده های گیاهی افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر هزینه های مواد اولیه این فرآورده ها نیز زیاد شده است؛ بنابراین فعلا امکان افزایش بیشتر از ۵۶ قلم فرآورده گیاهی در فهرست بیمه را نداریم، البته این داروها باید با تجویز پزشکان متخصص در این حوزه مصرف شوند. 

خانوی درخوص اینکه به طور متوسط در آمریکا ۴۰ درصد میزان مصرف داروها را داروهای گیاهی تشکیل می دهند و در ایران این میزان چگونه است، گفت: این آمار نشان دهنده این است که این جامعه از نظر آموزشی، جامعه موفقی است. فرهنگ مصرف داروی طبیعی نیز در ایران باید با آموزش پزشکان و اطلاع رسانی عمومی درباره این موضوع و همچنین با حمایت از تولیدکنندگان، تقویت شود.  

مدیرکل امور فرآورده های گیاهی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پایان تصریح کرد: بیش از ۲۵ درصد پروانه فرآورده های دارویی در ایران از نظر صدور پروانه، فرآورده های طبیعی هستند به آن معنا که در ازای هر ۱۰ فرآورده دارویی در بازار ایران، حداقل ۲.۵ فرآورده طبیعی و ۷.۵ فرآورده شیمیایی وجود دارد که آمار خوبی است.

به گزارش ایرنا دولت برای افزایش سهم داروهای گیاهی در بین داروهای مصرفی مردم و ارتقای مصرف این داروها و مکمل های دارویی گیاهی، نخستین بار در سال ۹۰ با بیمه درمانی ۵۶ قلم داروی گیاهی "طبیعی" موافقت کرد و با تصویب هیات وزیران و به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تایید شورای عالی بیمه سلامت کشور ۵۶ قلم داروی گیاهی "طبیعی" مشمول بیمه های درمانی شدند.

داروهای گیاهی، داروهایی هستند که با منشاء فرآورده های طبیعی حاصل می شوند و به صورت قرص، کپسول، پودر، چای، عصاره و گیاهان تازه یا خشک فروخته می شوند، مردم از داروهای گیاهی برای حفظ یا بهبود سلامتی خود استفاده می کنند. بسیاری از مردم بر این باورند که محصولات دارای برچسب طبیعی همیشه برای آنها بی خطر و مناسب است اما باید توجه داشت که مصرف داروها یا فرآورده های گیاهی که به نام داروهای طبیعی نیز عرضه می شوند، باید با تجویز پزشک صورت گیرد.  

مطالعات باستان شناسی نشان می دهد که استفاده از گیاهان دارویی به دوره پارینه سنگی یعنی تقریباً ۶۰ هزار سال پیش باز می گردد. در مصر باستان نیز از گیاهان دارویی بسیار استفاده می شد. در ایران نیز دانشمندان بزرگی مانند ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و ابوعلی سینا در طب از داروهای گیاهی استفاده می کردند. کتاب «قانون» یکی از معروف‌ترین آثار پزشکی دنیا، از ارزشمندترین منابع قدیمی طب سنتی است که ابوعلی‌سینا پزشک و فیلسوف ایرانی در این اثر گرانبها ۸۱۱ داروی گیاهی و خواص مهم درمانی آنها را معرفی کرده است.  

گرایش عمومی به استفاده از داروهای گیاهی و به‌طور کلی فرآورده‌های طبیعی در جهان به‌ ویژه در سال‌های اخیر رو به افزایش بوده است. مهم ترین علل این گرایش را می‌توان اثرات داروهای شیمیایی از یک سو و ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی از سوی دیگر دانست.

پایان پیام/

مطالب مشابه