سهمیه جای خود را به تخصص در حوزه پزشکی ندهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، داود محمدی درباره وضعیت سهمیه ها در حوزه دانشگاهی برای ورود به رشته پزشکی در کشور، گفت: اتخاذ سهمیه برای ورود به رشته پزشکی در دانشگاههای کشور نیازمند تجدید نظر است زیرا رشته پزشکی بطور مستقیم با  سلامت مردم سرو کار دارد بنابراین تنها باید افرادی وارد رشته پزشکی شوند که صلاحیت علمی لازم برای تحصیل در رشته پزشکی را کسب کرده باشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: اتخاذ سهمیه برای پذیرش دانشجو در حوزه دانشگاهی نیازمند بررسی و واکاوی علمی و پژوهشی است، سپردن مسئولیت پزشکی به افراد نیازمند اخذ توامندی های علمی است بنابراین به هیچ وجه ممکن بنده به دخالت سهمیه‌ها در پذیرش دانشجو در رشته پزشکی معتقد نیستم. 

وی افزود: پذیرش سهمیه ای در رشته پزشکی، معیار سنجش براساس شایسته سالاری در حوزه علم و دانشگاه را دچار خدشه می کند و این در حالی است که باید ماراتن کنکور تجربی با رویکرد عدالت محور در پذیرش رشته های مختلف پزشکی به جریان بیفتد.

محمدی گفت: پذیرش سهمیه ای داوطلبان در کنکور برطبق سهمیه، بطور حتم سطح کیفی در حوزه پزشکی را با کاهش روبرو می کند زیرا فرد در آینده شغلی می بایست مستقلانه و با دانش فکری به مداوای بیماران بپردازد بنابراین وزارت علوم تحقیقات و فناوری نباید اجازه دهد سهمیه در حوزه پزشکی جای تخصص را بگیرد. 

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: تربیت دانشجوی کاردان پزشکی ارتباط مستقیم با افزایش سطح کیفی در حوزه پزشکی را دارد بنابراین می بایست با راهکاری منطقی وضعیت سهمیه ها در کنکور تجربی تعیین و تکلیف شوند.

وی اظهار کرد: بحث ورود سهمیه ای دانشجوی در رشته پزشکی می‌بایست با بررسی‌های کارشناسی محور تجزیه و تحلیل شود تا بتوان بهترین تصمیم  را برای افزایش سرانه علمی در حوزه پزشکی اتخاذ کرد تا افرادی که به رشته پزشکی راه می یابند، مهارت و تخصص لازم را در یک راستا در حوزه پزشکی را داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت محمدی در پایان اضافه کرد: اتخاذ سهمیه برای ورود به رشته  پزشکی در دانشگاه های کشور نیازمند تجدید نظر است، معیار سنجش  و پذیرش در رشته پزشکی تنها باید شایسته سالاری باشد زیرا رشته پزشکی بطور مستقیم با سرانه سلامت جامعه در ارتباط است.

پایان پیام/

مطالب مشابه