ایران یکی از معدود‌ کشورهای تولیدکننده داروهای بیوسیمیلار در منطقه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن اسدی لاری درباره حضور وزیر بهداشت لبنان در ایران اظهار کرد: جمیل جبق وزیر بهداشت لبنان از مدتها پیش توسط وزیر بهداشت کشورمان دعوت شده بود.

مدیرکل همکاری‌های بین­‌الملل وزارت بهداشت ادامه داد: روابط خوبی در حوزه حکومتی بین ایران و لبنان برقرار است، امروز وزیر بهداشت لبنان به عنوان نماینده گروه حزب الله در کشور ما حضور پیدا کرده است، این سفر باعث تحکیم ارتباطات نظام سلامت دو کشور در حوزه‌های دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی،حوزه آموزش و پژوهش پزشکی و نظام سلامت شده است.

وی افزود: حدود ۳ هفته پیش، معاون وزیر بهداشت لبنان با هیئت همراه به ایران آمد و بیش از ۱۰ کارخانه دارویی ژنریک ساز و بیوسیمیلار را  بازدید کرد. نمایندگان وزارت بهداشت لبنان از کارخانجات لوازم و تجهیزات پزشکی کشور هم بازدید کردند.

اسدی لاری گفت: این فعالیت‌ها در نهایت باعث شد که تیم مراجعه کننده با دستور کار مشخصی اقدام به بررسی و با مسئولین کشورمان تعامل کنند. همانطور که می‌دانید کشور لبنان توانایی ساخت داروهای بیوسیمیلار را ندارد و ایران یکی از معدود‌ کشورهای تولیدکننده این داروها در منطقه است. با توجه به قیمت بالای داروهای  بیوسیمیلار ،کشور لبنان علاقه زیادی به خرید داروهای بیوتکنولوژیک و بیوسیمیلار از ایران را دارد.

مدیرکل همکاری‌های بین­‌الملل وزارت بهداشت با اشاره به هدفگذاری مشخص هیئت مراجعه‌کننده به کشورمان تأکید کرد: در زمینه تجهیزات پزشکی بازدید مناسبی توسط تیم اعزامی از کشور لبنان صورت گرفت و به طور چشم‌گیری توجه آنها را به خود جلب کرد.

وی اظهار کرد: نمایندگان وزارت بهداشت لبنان تا به حال از دو کارخانجات تجهیزات پزشکی در مشهد و پردیس تهران بازدید کرده‌اند، همچنین آزمایشگاه مرکزی وزارت بهداشت که وظیفه انجام آزمایش‌های اساسی بر روی غذا و دارو را بر عهده دارد  توجه بسیاری از آنها را به خود جلب کرد.

اسدی لاری تصریح کرد: مهمانان از نظام ارائه مراقبت‌های اولیه سلامت در شبکه بهداشت و درمان هم بازدید کردند که بسیار تحت تأثیر آن قرار گرفتند. نظام سلامت و مراقبت‌های اولیه در کشور ما، نظامی نمونه در سطح منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای است. مسئولان سازمان جهانی بارها به کیفیت خدمات ارائه شده در این نظام اشاره کرده‌اند. در چند روز آینده وزیر بهداشت لبنان به همراه هیئت همراه بازدید‌هایی دیگری را هم از بخش‌های مختلف نظام سلامت خواهند داشت.

مدیرکل همکاری‌های بین­‌الملل وزارت بهداشت گفت: امروز وزیر بهداشت لبنان دیداری با همتای ایرانی خود  خواهد داشت تا سند همکاری و آمادگی برای افزایش ارتباطات امضا کند. همچنین دیداری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواهد داشت تا تعهد سیاسی، فنی و همه جانبه همکاری‌ها بین این دو کشور گسترش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بازدیدهای جالبی که توجه وزیر بهداشت لبنان را به خود جلب کرد؛ حضور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه علوم پزشکی ایران بود که سندهای همکاری در این بازدید به امضا رسید. امیدواریم امضای این سندها بتواند کمک زیادی به ارتباط بین دانشگاه‌ها و جذب دانشجو‌های خارجی کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان اسدی لاری در پایان اضافه کرد: باتوجه به تعهدی که در طرف لبنانی مشاهده کنیم، می‌توانیم اقدامات قابل توجهی را در جهت ارتقای روابط سلامت بین دو کشور به خصوص صادرات و تولیدات مشترک در زمینه داروهای بیوسیمیلار، داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه