توجه به سلامت جوانان یکی از موضوعات اصلی حوزه سلامت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، گلایل اردلان اظهار کرد: بر اساس اسناد بالا دستی، توجه به سلامت جوانان یکی از موضوعات اصلی حوزه سلامت محسوب می‌شود و براساس قانون، مسئله سلامت افراد جامعه، یکی از مهم‌ترین ارکان دولت‌ها است؛ در نتیجه وزارت بهداشت، توجه زیادی به نیازمندی‌های گروه‌های مختلف جامعه دارد.

رئیس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت اقدامات خوبی در زمینه ترویج زندگی سالم و برطرف کردن موانع ازدواج در جوانان برداشته است که اصل چهارم سیاست‌های کلان مقام معظم رهبری نیز در این زمینه است.

وی افزود: اکنون ۱۷ و نیم درصد از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند، نیازهای جوانان، متنوع و متفاوت با سایر اقشار است و وزارت بهداشت، سلامت جوانان را مورد بررسی قرار داده است که موضوعات مهم و اولویت دار این حوزه مشخص شود.

اردلان تصریح کرد: اضافه وزن و چاقی در بین جوانان به شدت شیوع پیدا کرده است و طبق آمار، حدود ۲۹ درصد از جوانان دارای اضافه وزن و ۱۲ درصد از این افراد چاق هستند؛ فعالیت فیزیکی جوانان در حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته است، در حالیکه ۴۶ درصد آن‌ها، فعالیت فیزیکی کمتر از حد‌ معمول دارند، طبق آمار، ۱۲ درصد از جوانان دخانیات استعمال می‌کنند، همچنین بیش از ۲ بار در هفته از غذا‌های آماده استفاده می‌کنند؛ این مسائل، سلامت آن‌ها را به شدت تهدید می‌کند.

رئیس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت باهدف ارتقای سلامت جوانان یک سند ملی تدوین کرده است و به معاونت‌های زیر مجموعه و کمیته‌های ارتقای جوانان و وزارت ورزش و جوانان ابلاغ شده است، اجرای سند ملی با کانون‌های تاثیرگذار بر سلامت جوانان و شناسایی نیاز‌های جوانان از جمله دیگر اقدامات وزارت بهداشت است.

وی اظهار کرد: سبک زندگی جوانان در قالب بسته راهبردی در وزارت بهداشت تدوین و اجرا می‌شود که در این بسته موضوع پیشگیری از رفتار‌های مخاطره آمیز جوانان بررسی شده است، همچنین تشکیل خانواده و رویکرد ترویج ازدواج سالم از دیگر بسته‌های تدوین شده وزارت بهداشت است؛ هدف از تدوین این بسته، افزایش آگاهی جوانان به منظور تضمین ازدواج مناسب است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان اردلان در پایان اضافه کرد: برای اولین بار وزارت بهداشت در سال ۹۲ بسته خدمت سلامت جوانان را در دو سطح پزشک و غیر پزشک تدوین کرده است که تا امروز سه بار بازنگری شده است؛ این بسته به سراسر کشور ابلاغ شده است و در پایگاه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت اجرا می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه