شاخص اهدای عضو  در ایران طی ۱۹ سال گذشته ۶۰ برابر افزایش داشته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش روز دوشنبه در نشست پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان بیان کرد: این آمار در برخی از کشورها از جمله چین در ۱۰ سال اخیر ۱۷۷ برابر رشد داشته است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار تن از افراد در سوانح رانندگی دچار مرگ مغزی می شوند که این افراد امکان اهدای عضو پیدا می‌کنند با این حال سال گذشته که بیشترین آمار اهدای عضو را داشتیم تنها یک هزار مورد پیوند عضو صورت گرفت.

وی تشکیل شورای پیوند در هر استان را از جمله راهکارهای تقویت رویکردهای اجتماعی در پیوند اعضا برشمرد و اظهار داشت: استفاده از نیروهای آموزش دیده و با انگیزه، اجرای دقیق طرح پایش و استفاده فراگیر از سامانه ملی رجیستری نیز از دیگر راهکارها به شمار می‌روند.

شادنوش گفت: ایران رتبه ۲۶ جهان در اهدای عضو و رتبه ۳۷ اهدای عضو فرد مرگ مغزی را دارد همچنین با وجود اینکه شاخص pmp  مطلوب کشورمان ۴۰ است اما در سال‌های ۹۶ و ۹۷ این عدد بین ۱۱ تا ۱۱ و نیم بود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: تاکنون در بیش از ۳۳ مرکز کشور حدود ۵۳ هزار پیوند «کلیه» و بیش از ۶ هزار پیوند کبد صورت گرفته‌ و مرکز پیوند شیراز با ۷۰۰ پیوند، رتبه یک جهان را در این پیوند به خود اختصاص داده‌ است.  

وی اظهار کرد: هر فرد می‌تواند تا هشت عضو و ۵۳ بافت و نسوج از بدن خود را اهدا کند.

شادنوش ادامه داد: همدان با جمعیت یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفری خود باید سالانه ۴۵ پیوند عضو داشته باشد اما از سال ۸۱ تاکنون ۷۸ مورد اهدای عضو صورت گرفته در حالیکه با درنظر گرفتن افراد واجد شرایط اهدا، این آمار می‌توانست تاکنون ۷۲۰ مورد باشد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: استان همدان در سال ۹۵ با ۱۶ مورد پیوند، بیشترین اهدای عضو خود را طی این ۱۷ سال تجربه کرده و در سال ۹۷ رتبه ۱۹ کشور را در اهدای عضو به خود اختصاص داد.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: در هر سال ۶۷۳ مورد دیالیز در استان همدان انجام می‌شود که هر دیالیز حدود پنج میلیون ریال هزینه در بردارد و این به آن معناست که در هر ماه، حدود ۶۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در بخش دیالیز استان هزینه می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه