ممنوعیت ورود محموله ذرت آلوده به آفلاتوکسین به کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، وحید مفید در ارتباط با محموله ذرت آلوده به آفلاتوکسین در گمرک گفت: ذرت‌های آلوده به آفلاتوکسین، مربوط به خوراک انسانی نیست. این محصولات به عنوان خوراک دام وارد شدند و حتی به همان عنوان هم مورد استفاده قرار نگرفتند. همچنین اجازه ندادیم برای مصارف صنعتی مانند تولید الکل هم استفاده بشوند.

مدیر کل فراورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: شایعات استفاده آنها برای تولید پفک هم کذب است، چرا که این محصولات اساسا از گمرک خارج نشدند تا در کشور مورد استفاده در هیچ امری قرار بگیرند، محموله برای خوراک دام وارد شده بود و طی آزمایشاتی که سازمان استاندارد انجام داد، آلودگی را نشان داد و به همین خاطر هم مجوز ورود داده نشد تا مورد مصرف قرار بگیرد.

وی درباره سرنوشت این محموله افزود: به دلیل اینکه  این محصول می‌تواند روی محصولات دامی مانند شیر ایجاد آلودگی کند، بنابراین اجازه ورود آن را ندادیم. این محصولات قرار است بررسی و معدوم شوند. اگر وارد کشور می‌شد می‌‌توانست دام و به طبع آن محصولات دامی به خصوص شیر را آلوده کند.

به گزارش ایلنا مفید در پایان ضمن تاکید بر عدم ورود این محموله به کشور گفت: در جلساتی که داشتیم حتی ممنوع کردیم که این محصولات وارد بشوند و برای مصارف غیر انسانی و غیر دامی مانند تولید الکل استفاده بشوند، قرار است این محموله از گمرک برگشت داده شود و به هیچ وجه وارد کشور نشود.

پایان پیام/

مطالب مشابه