کلان منطقه ۸ دروازه‌بان بیماری‌های واگیر کشور محسوب می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نشست مشترك هيات های امنای كلان منطقه ٨، شامل دانشگاههای علوم پزشکی كرمان، زاهدان، رفسنجان، جيرفت، زابل، بم، سيرجان و ايرانشهر با بیان این که هیات های امنای دانشگاه ها، جایگاهی بسیار رفیع در اختیار دارند، گفت: در این دوره، انتظار ما این است که هیات امناها با رویکردی جدید و در عین حال، بازگشت به جایگاه اصلی شان، به مسائل دانشگاه های علوم پزشکی بنگرند. 

وزیر بهداشت ادامه داد: در بسیاری از دانشگاه ها، روسای دانشگاه ها و هیات های امنا، از مسائل مربوط به آموزش و پژوهش دور مانده اند، چنانچه هیات امناها در تله روزمرگی ها دچار شوند، مجموعه دانشگاه نیز در چالش روزمرگی فرو رفته و از توسعه پایدار دور خواهد ماند. لذا، ضرورت دارد که اعضای هیات امناها، روزمرگی ها را به بقیه بسپارند و خودشان برای آینده دانشگاه ها تصمیمات سازنده اخذ کرده و برنامه ریزی کنند. 

وی خطاب به اعضای هیات امنای کلان منطقه ۸، افزود: اولین تقاضای من این است که متناسب با شرایط اقلیمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناطق، نقشه راه تدوین شود. در این مملکت، با تنوع اقلیم، آب و هوا، فرهنگ و خرده فرهنگ مواجهیم و هیچ استانی و شهرستان و روستایی، الگوی تمام عیار کشور نخواهد بود. بنابراین، ضرورت دارد که در قالب کارگروهی، مبتنی بر مقتضیات منطقه، برنامه توسعه تدوین شود. هیات امناها باید از روزمرگی دوری کرده و بر برنامه ریزی های سازنده و آتیه نگری در برنامه هایشان تمرکز کنند. 

نمکی گفت: هیات های امنا در همراهی و حمایت از روسای دانشگاه ها در برابر تندباد بعضی از حوادث غیرمنطقی نقش مهمی دارند، روسای دانشگاه های علوم پزشکی در هر استانی، بالاترین مقام و منزلت علمی برای ما محسوب می شوند، بنابراین، هیچ فرد دیگری حق امر و نهی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی ما را ندارد، هیات های امنا باید به این موضوع توجه کرده و زمانی که رییس دانشگاه با موجی از فشار روبرو است، آنها را همراهی کنند.

وزیر بهداشت یادآور شد: سال ۹۸، سال مالی سختی برای دولت و کشور محسوب می شود، بنابراین باید در هزینه کرد، محتاطانه پیش رویم. این سناریو که در کشور بیمارستان و تخت با ضریب اشغال 10 یا 15 درصد افزود شده و به دنبال آن، تقاضای القایی ایجاد شود، در همه جا با هر بودجه ای، با شکست مواجه خواهد شد.

وی اظهار کرد: با کلان منطقه 8 کاملا آشنا هستم. این منطقه دروازه بان بیماری های واگیر کشور محسوب می شود، گرچه امروزه بر اهمیت پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تاکید می کنیم، اما به دلیل تفاوت اقلیم و فرهنگ، در منطقه ۸ هنوز بیماری های واگیردار رتبه اول را دارد. بیماری های مشترک انسان و دام، بیماری های عفونی واگیرداری که توسط مهاجرین از مرزها وارد کشور می شود، سالک، بیماری های عفونی و مالاریا و سایر بیماری های واگیر، از جمله بیماری های شایع در این منطقه است که باید با برنامه ریزی دقیق و نقشه مناسب در جهت پیشگیری از آنها گام برداریم. 

نمکی تصریح کرد: دومین شاخصه کلان منطقه 8 این است که مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت در این منطقه بیش از مناطق دیگر نقش ایفا می کند. 

وزیر بهداشت ادامه داد: همچنین، این کلان منطقه با پراکندگی جمعیت روبرو است، بنابراین باید استاندارد جمعیتی برای استان های شامل این کلان منطقه تعریف شود تا حداقل خدمت در دسترس برای این جمعیت پراکنده را تدارک دیده و فراهم کنیم. نباید مردمان مان را به دلیل پراکندگی جمعیتی و عدم تعریف استاندارد جمعیتی در آن مناطق، رها کنیم. بنابراین باید برای این منطقه، استاندارد جمعیتی جدید متناسب با اقلیم تعریف شود. 

وی تاکید کرد: منابع و خدمات در استان های این کلان منطقه عادلانه توزیع نشده است، به این نکته نیز باید توجه کرد. البته در سفر اخیر به برخی استان ها از جمله جنوب کرمان، جیرفت و بم، شاهد دستاوردهای بزرگی در حوزه توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی بوده ایم و این درحالی است این دستاوردها با محدودیت های بودجه ای، به بار نشسته است. لذا درخواستم این است که در جهت تدوین و آماده سازی نقشه راه توسعه 5 ساله برای این کلان منطقه گام بردارید.

به گزارش وب‌دا نمکی در پایان اضافه کرد: کلان منطقه در بسیج ملی کنترل فشارخون بسیار خوب درخشید

پایان پیام/

مطالب مشابه