میزان کشندگی بیماری تب کریمه کنگو نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد زینلی در سمپوزیوم "تب خونریزی دهنده کریمه کنگو" که توسط مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: تب خونریزی دهنده ویروسی به گروهی از بیماری‌های ویروسی اطلاق می شود که شاخصه اصلی آن‌ها عبارت است از تب، بی‌حالی، افت فشارخون، اختلال در سیستم انعقادی و عروقی و خونریزی که عمدتا به طور تصادفی از طریق تماس با ترشحات حیوان و یا گزش ناقل آلوده، منتقل می‌شود. غیر از امسال و سال گذشته، نزدیک به ۸۵ تا ۹۰ درصد موارد ابتلا از طریق تماس مستقیم با خون و ترشحات دامی بوده است.

کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شکل عفونت بیمارستانی این بیماری، گفت: متاسفانه یک مورد ابتلای انترن در مشهد داشتیم که فوت شد و مورد دیگر یک متخصص میکروبیولوژی در اصفهان بود که خوشبختانه درمان شد. همچنین موارد دیگری در دامپزشکی و پرستاران داشته‌ایم. بنابراین کادر پزشکی باید دقت داشته باشند؛ چراکه در معرض خطر هستند.

وی یادآور شد: طی سال گذشته و امسال آمار ابتلا از طریق گزش مستقیم "کنه" بیشتر بوده است، در سیستان و بلوچستان در شهرک دامدارن یک مورد انتقال از طریق ترشحات دام بود و هشت مورد مابقی از راه گزش کنه بود.

زینلی گفت: ما برای تمامی بیماری‌های واگیر تحت مراقبت تعاریف خاص خود را داریم، تصمیمی که اتخاذ می شود از طریق کمیته کشوری به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز بهداشتی شهرستان‌ها ابلاغ می‌شود. در نهایت پزشکان بر اساس تعاریف مطرح شده در تشخیص زودهنگام این بیماری اقدام کرده و ما را کمک کنند.

کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به تعاریف موارد مشکوک این بیماری، اظهار کرد: شروع ناگهانی تب، درد عضلات و علایم اپیدمیولوژیک از جمله سابقه گزش با کنه یا له کردن کنه با دست، تماس مستقیم با خون تازه یا سایر بافت‌های دام‌ها و حیوانات بیمار، تماس مستقیم با خون و ترشحات یا مواد دفعی بیمار قطعی یا مشکوک به CCHF و اقامت یا مسافرت در یک محیط روستایی که احتمال تماس با دام‌ها یا کنه‌ها وجود داشته است، برخی از این تعاریف است.

وی افزود: در مراحل تهیه نمونه باید تمام مسائل حفاظت فردی رعایت شود، نمونه‌ها حتما باید تحت نظر امور آزمایشگاه‌های استان‌ها و مراکز بهداشت استان‌ها تهیه شده و از طریق مرکز بهداشت استان به انستیتو پاستور ارسال شود. حمل و نقل ایمن نمونه خیلی برای ما اهمیت دارد و دستورالعمل آن ارایه شده است، ولی متاسفانه گاهی از انستیتو پاستور به ما گزارش می‌شود که نمونه‌ها غیراستاندارد است؛ چراکه این مساله باعث آلودگی فرد حمل کننده و ارسال کننده نمونه و یا در نهایت  در داخل آزمایشگاه می‌شود.

زینلی ادامه داد: از سال ۷۸ تا پایان سال ۹۷، حدود ۱۴۲۴ مورد قطعی ابتلا به این بیماری داشتیم، در سال ۸۹ و ۹۶ بیشترین مورد گزارش شده و امسال تخمین می زنیم بالای ۱۰۰مورد ابتلا داشته باشیم. موارد مرگ در سال ۹۶ با توجه به ۱۵۵ مورد ابتلا، ۸ مورد بود؛ یعنی میزان کشندگی به ۵ درصد رسید، ولی سال گذشته این رقم به ۱۰ درصد افزایش یافت.

کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، کرمان، اصفهان و فارس بیشترین موارد ابتلا را داشته‌ایم، تهران از سال ۷۸ تا ۹۷  تعداد ۲۰ مورد قطعی داشته‌ایم و در استان البرز یک مورد بوده که آن هم منجر به فوت بیمار شد. از منظر روستایی و شهری بیشترین موارد ابتلا مربوط به مناطق حاشیه شهر بوده که به شکل قاچاق دام را  ذبح می‌کنند.

وی تاکید کرد: موارد ابتلا در تمام گروه‌های سنی وجود داشته و از نظر جنسیت در افراد مذکر بیشتر گزارش شده است، این بیماری در گروه سنی تقریبا ۲۰ تا ۴۰ ساله بیشتر گزارش شده و به شغل افراد یعنی دامداری، کشاورزی و کارگر کشتارگاه بازمی‌گرددف در موارد خوراکی آماری نداریم، ولی امسال دو مورد ابتلا از طریق مصرف جگر خام داشتیم که خوشبختانه درمان شدند.

به گزارش ایسنا زینلی در پایان اضافه کرد: اگرچه بیشترین آمار ابتلا مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده، ولی میزان کشندگی بیماری حدود ۱۰ درصد گزارش شده است، این مساله نیز به دلیل آموزش‌هایی است که در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، زاهدان، زابل در رابطه با شناسایی و تشخیص به موقع ارایه شده است. در این سه دانشگاه هر مورد مشکوک به عنوان CCHF در نظر گرفته می‌شود، مگر آنکه خلاف آن  ثابت شود، در حال حاضر دارو به صورت رایگان به بیمار داده می‌شود، ‌دارو  را هم به شکل تزریقی و هم به شکل خوراکی در اختیار داریم و براساس نیاز دانشگاه‌ها توزیع می‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه