اجرای طرح تحول سلامت یک نوع افسارگسیختگی در تامین هزینه‌ها ایجاد کرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدجواد جمالی نوبندگانی در مورد وضعیت کنونی بیمارستان‌های دولتی که نارضایتی بیماران را به همراه دارد، گفت: مشکلات بیمارستان‌های دولتی به چند عامل برمی‌گردد اعم از اینکه اکثر آنها مراکز فرسوده‌ای هستند که مبالغ زیادی را برای تعمیرات، نوسازی و پشتیبانی دستگاه‌هایشان هزینه می‌کنند که از محل درآمدهای بیمارستان تامین می‌شود.

وی افزود: بسیاری از نیروهای رسمی بیمارستان‌های دولتی که از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حقوق می‌گرفتند وقتی که بازنشسته می‌شوند، به اندازه کافی نیرو جایگزین آنها نمی‌شود و بیمارستان‌ها مجبور می‌شوند از نیروهای قراردادی برای رفع نیاز این بخش استفاده کنند و خود حقوق آنها را بپردازند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: افزایش تعرفه‌های پزشکی متناسب با هزینه‌هایی که دولت سالانه به طور رسمی برای این مراکز اعلام می‌کند، نیست، کمااینکه افزایش حقوق نیروهای قراردادی، هزینه آب، برق و تلفن، خدماتی که شهرداری برای حمل زباله دریافت می‌کند و افزایش نرخ خدمات بر اساس تورم در تعرفه‌های پزشکی دیده نمی‌شود، ضمن اینکه دولت تلاش می‌کند پرداختی از جیب مردم افزایش پیدا نکند به همین دلیل بیمارستان‌ها در تامین هزینه‌های خود با مشکل مواجه شده و فشار زیادی بر آنها تحمیل می‌شود.

جمالی نوبندگانی گفت: یکی دیگر از که مشکلاتی که بیمارستان‌ها با آن مواجه هستند، این است که، اعلام شده بیماران نباید برای تامین تجهیزات پزشکی از بیمارستان خارج شوند، بنابراین آنها انتظار دارند که این مراکز تمام لوازم مرتبط با ارتوپدی، مغز و اعصاب و ... را داشته باشند، از سوی دیگر شرکت‌ها هم بدون دریافت پول نقد این اجناس را در اختیار بیمارستان‌ها قرار نمی‌دهند و بیمه‌ها نیز تا سال بعد مطالبات بیمارستان‌ها را پرداخت نمی‌کنند.

وی اظهار کرد: بنده در شهرستان فسا مشاهده کردم که به بیمارستان‌ها در ازای مطالباتشان اوراق قرضه داده می‌شود در حالی که بیمارستان را موظف می‌کنیم به خوبی خدمات ارائه دهد، هیچ بیماری هم برای تامین تجهیزات از این مراکز خارج نشود و مطالباتشان را هم پرداخت نمی‌کنیم که به طور قطع برای آنها گرفتاری ایجاد می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: طرح تحول سلامت نباید به این صورت اجرا می‌شد، چراکه یک نوع افسار گسیختگی ایجاد کرد، از سوی دیگر رقابتی که برای برخورداری تمام مراکز درمانی از دستگاه‌های ام آر آی و سی تی اسکن ایجاد شده، مشکلاتی را هم برای بیمارستان‌ها و هم بیمه‌ها ایجاد کرده است، چرا که بدون حساب و کتاب اقدام به تجویز این نوع آزمایش‌ها می شود و اتلاف وقت و هزینه زیادی را به همراه دارد که باید از تداوم این روند جلوگیری شود.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: برخی پزشکان برای کودکان نیز آزمایش چربی خون تجویز می‌کنند که در دنیا بی‌سابقه است، کما اینکه در دیگر کشور چنانچه پزشکی بدون دلیل آزمایشی را تجویز کند، جریمه خواهد شد.جمالی نوبندگانی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بیمه‌ها از میزان تجویز گاه چند میلیارد تومان دارو، خدمات پاراکلینیکی و... توسط برخی پزشکان بی‌اطلاع هستند و این در حالی است که این موارد باید شفاف باشد و تیمی برای نظارت بر این روند وجود داشته باشد، ضمن اینکه باید گایدلاین‌ها و سیستم ارجاع در مراکز درمانی اجرا شود.

وی یادآورشد: یکی دیگر از مشکلات مهم حوزه درمان کشور این است که روابط ناسالم اقتصادی میان برخی پزشکان با مراکز تصویربرداری و آزمایشگاه‌ها وجود دارد که به زیان مردم، کشور و حوزه سلامت است

 عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی یادآور شد: بیمه‌ها در دو سال گذشته با حدود 12 هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه شدند که براساس مصوبه مجلس از مبلغ 8 هزار میلیارد تومان اوراق قرضه استفاده کردند، اما چنانچه این روال در فعالیت بیمه‌ها تداوم یابد، ادامه کار برای این مراکز کمرشکن و طاقت‌فرسا خواهد بود.

جالی نوبندگانی گفت: وزارت بهداشت و درمان باید در شرایط تحریم به سرعت پرونده الکترونیک سلامت را اجرا کرده و کنترل نسخه‌نویسی پزشکانی که پشت و روی برگه را دارو و آزمایش می‌نویسند و بدون حساب و کتاب مُسکن تجویز می‌کنند در اولویت دستورکار خود قرار دهد، چرا که این موضوع اقتصاد حوزه سلامت هر کشوری را فلج می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وی در پایان اضافه کرد: متاسفانه برخی بیمارستان‌ها هم با کمبود بیمار مواجه شده‌‎اند به این دلیل که برخی پزشکان فعال در این مراکز به بیماران این‌طور القا می‌کنند که اگر بخواهیم شما را اینجا عمل کنیم، این کار را رزیدنت‌ها انجام می‌دهند که باعث ترس آنها شده به گونه‌ای که التماس می‌کنند در هر بخش خصوصی که فعالیت دارید این عمل را برای ما انجام دهید و درنهایت به خالی شدن بیمارستان‌های دولتی از بیمار منتهی شده که ناشی از نبود نظارت است.

پایان پیام/

مطالب مشابه