با کمبود متخصصان طب سالمند مواجه هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حامد برکاتی در همایش آموزش هنگام ازدواج، اظهار کرد: دغدغه فعلی وزارت بهداشت، جمعیت است. نرخ سالمندی بالای 65 سال در 25 سال دیگر به 30 درصد خواهد رسید  در آینده تخت‌های بیمارستانی مختص این 30 درصد خواهد بود، این در حالی است که امروز در کشور با کمبود متخصصان طب سالمند مواجه هستیم.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در رابطه با جمعیت فعلی کشور، افزود: اکنون جمعیت فعلی که در خانه‌ها هستند، دارای سه یا چهار فرزندند، به همین دلیل است که بدنه خانواده‌ها در کشور هنوز از سالمندان حمایت می‌کنند، جمعیت افراد صفر تا چهارده سال در گذشته  45.5 درصد  بود که امروز به 25 درصد رسیده است. در حوزه ازدواج جوانان، با مشکل جمعیت و فرزندآوری در جامعه مواجه هستیم.

وی افزود: ما سالمندی را بالای 65 سال می‌دانیم. نرخ سالمندی در سال 95 به 2.2 درصد رسیده بود ولی اکنون حدود 10 درصد است. برآورد می‌شود این عدد در سال‌های آتی بالای 30 درصد شود.

برکاتی به نرخ تولد اشاره کرد و گفت: در بازه حدود هفت ساله، متوسط تولد در سال‌های 59 تا 65 حدود 2 میلیون و 300 هزار تولد، در هفت ساله بعد یک میلیون 800 هزار تولد و در هفت ساله بعدی نیز یک میلیون و 400 هزار تولد بود. در روزهایی که باید بیدار می‌شدیم، نشدیم و در انتهای سال 91 تا بازه زمانی 93 به تعداد یک میلیون و 100 هزار تولد رسیدیم به عبارت دیگر از سال 59 تا 83 آمار متولدین به نصف رسیده که البته مخرج این کسر نیز بزرگ‌تر شده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت تصریح کرد: متولدین سال‌های 61 تا 70 باید در بازه زمانی 90 تا 97 فرزندآوری داشتند، زیرا سنین زیر 30 سالگی بهترین زمان برای فرزندآوری است. در سال 94 بیشترین تولد را در کشور داشته‌ایم که حدود یک میلیون و 600 هزار نفر و به مرور از سال 95 به میزان 400 هزار نفر از سن فرزندآوری خارج شده‌اند.

وی اظهار کرد: در سال 96 به میزان 40 هزار تولد، در دو سال منتهی به 97 به میزان 80 هزار تولد و در سال گذشته نیز 120 هزار تولد کاهش داشته‌ایم. همچنین در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه اول سال گذشته 30 هزار تولد کاهش داشته‌ایم.

برکاتی ادامه داد: اکنون تا سن 45 سالگی یک خانم می‌تواند با مراقبت‌های لازم، باوری داشته باشد ولی بهترین سنین برای بارداری، زیر 35 سالگی است. همچنین از علل کاهش تولد در کشور می‌توان به عدم ازدواج و فرزندآوری اشاره کرد.

به گزارش ایسنا مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: امروز حدود 11 میلیون جوان، جمعیت کشور را شکل می‌دهند که در شرف ازدواج هستند. باید خیرین جامعه به سمت کمک به جوانان  هدایت شوند تا زوج‌ها را حمایت کرده و برای تحقق این امر نیز خیرین باید آگاهی‌های لازم را نسبت به این موضوع کسب کنند تا حمایت‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه