وضعیت سازمان غذا و دارو به گونه‌ای بود که باید درش را می‌بستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نشست معاونان سازمان غذا و دارو با اشاره به تغییرات سازمان غذا و دارو گفت: شاید بپرسید این چه وزیری است که اینقدر معاون عوض می‌کند. تاکید می‌کنم با هیچ‌کس رودربایستی ندارم. من مربی کنار زمین هستم و تیمم باید گل بزند و اگر کاپیتان تیم هم خوب بازی نکند همان اول بازی اخراجش می‌کنم. ما باید تلاش کنیم حتی باید در دقیقه ۹۰ گل بزنیم.

وی افزود: در مورد مسائل مردم با هیچکس شوخی ندارم هرچند آقای پیرصالحی فردی صالح بود، روز اول برای پیرصالحی تعیین تکلیف کردم و برایش مهلت تعیین کردم و بارها از او خواستم آن‌ها را انجام دهد، چرا که ما وقت‌های تلف شده زیادی داریم. اما متاسفانه اجرا نشد و با احدالناسی در کار مردم اهل مساحمه نیستم‌.

وزیر بهداشت ادامه داد: نباید اجازه دهید عده کمی فرصت‌طلب حیثیت کل جامعه داروسازی زیر سوال برود. یکی از بزرگترین آفت‌های سازمان غذا و دارو در سال‌های قبل عدم شفافیت بود. من هرچه فریاد می‌زدم عده‌ای فکر می‌کردند با شخص خاصی خصومت دارم درحالی در روز اول اعلام کردم هیچکس نباید با پیش‌داوری پا به سازمان غذا و دارو بگذارند.و شخص خاصی را به دلیل تخلفات گذشته که ممکن است از امروز درست کار کند مواخذه کنید، نباید در حق هیچکس بی‌عدالتی صورت گیرد.

نمکی گفت: رئیس‌جمهوری به بنده دستور شفاف‌سازی در سازمان غذا و دارو اجرا کنم، در جلسه‌ای با حضور پیرصالحی رئیس اسبق سازمان غذا و دارو، همتی رئیس کل بانک مرکزی و معاون اول رییس جمهور... عدم بی‌اطلاعی آقای پیرصالحی درباره ارزهای تخصیص یافته به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و تفاوت آمار بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو حیثیت بنده را برد که این برای اولین بار در چنین وضعیتی قرار گرفتم.

وی اظهار کرد: همواره تاکید کردم که نباید اجازه دهیم تعدادی افراد فرصت طلب و قانون شکن حیثیت حوزه دارو را زیر سوال ببرند. شما حق ندارید شخص خاصی را بر دیگری ترجیح دهید، از روز اول تیم‌هایی برای بررسی گردش کار و شفافیت در سازمان غذا و دارو ایجاد شد، در دروه ریاست قبلی سازمان غذا و دارو در جلسه‌ای اعلام کردم در جایی که رئیس سازمان غذا و دارو دسترسی به اطلاعات ندارد باید درب این سازمان را بست.

وزیر بهداشت اضافه کرد: روز اول با خدای خود عهد کردم که با فساد مبارزه کنم، کلید راز سر به مهر دست یکی دو نفر بود و من آدمی نیستم که به عقب برگردم. کل بدنه نظام پشت ما است، در حوزه دارو چندین پرونده تشکیل شده است و توسط مقامات قضایی در حال رسیدگی است.

نمکی خاطرنشان کرد: امروز در سازمان غذا و دارو اتفاقات مثبتی رخ داده، چند نفری دستگیر شده‌اند که بیان آن برای من تلخ است. سامانه تیتک زیرساختی است که قابلیت مختلفی دارد، به جمع بندی رسیدیم به جای اینکه این سامانه را تعطیل کنیم باید آن را تقویت کنیم و این سامانه از اختیار نهاد غیر حاکمیتی خارج و در اختیار حاکمیت قرار گیرد.

وی درباره شورای امنیت غذایی در استان‌ها گفت: دبیر شورای عالی امنیت و سلامت غذایی تعیین شده است و امیدواریم بتوانیم در پایتخت این شورا را با ریاست رییس جمهور و در استان‌ها با استاندار و روسای دانشگاه‌ها احیا کنیم و باید توجه کرد غذا از عوامل موثری در ایالت به بیماری‌های غیرواگیر بوده و تغییر رفتار تغذیه‌ای مردم مهم است و برای تغییر الگوی غذایی مردم باید به سمت تغذیه مناسب با شیوه‌های بهداشت برویم.

وزیر بهداشت گفت: تلاش کردیم تا تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان‌ها را تامین کنیم و گزارشات داریم که برخی ماموران خرید برخی موارد را از قلم می اندازند اما معاونت‌ها باید توجه بیشتری داشته باشند. گاهی کدها جا به جا می شوند و محصولات تقلبی وارد بیمارستان می شوند و چند پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده خواهد شد.

نمکی درباره خرید داروی داخلی اظهار کرد: اگر جایی مطمئن شدید که کیفیت تولید داخل مناسب نیست می‌توانید با مستدلات در قرارگاه دارو و تامین تجهیزات پزشکی استانی تصمیم بگیرید که می‌توانید داروی خارجی مصرف کنید وگرنه حتما اگر متحمل هزینه مالی شدید و به کیفی داروی داخلی اعتماد داشتید از داروی داخلی استفاده کنید.

وی تصریح کرد: بارها به استان‌ها سر می‌زنم و می‌بینم در یک بیمارستان سرم یا تجهیزات پزشکی نیست اما در انبار یک بیمارستان سرم یا تجهیزات پزشکی جمع شده است. اگر رییس دانشگاه در اجرای دستورات تعلل کند همانطور که از روسای دانشگاه‌ها در برابر هجمه نمایندگان مجلس و استاندارد دفاع می‌کنم با وی برخورد خواهم کرد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: حاشیه سود برخی داروها پنج درصد است و تامین این داروهای خاص  برای دانشگاه های علوم پزشکی تهران ١۵ میلیارد تومان بودجه در این زمینه کسر شده  است. برخی پزشکان هنوز اعتمادی به تولید داخل ندارند و تمنا می‌کنم که این پزشکان را توجیه کنید. ما اجازه واردات محصول مشابه داخل را نمی‌دهیم مگر در کمبودها، متاسفانه هزینه بازاریابی را به تولید داخل اختصاص نمی‌دهیم، برخی شرکت‌های خارجی خانواده پزشکان را به آنتالیا و سواحل قناری می‌برند تا داروی آنها را تجویز کنند.

نمکی با بیان اینکه نظارت بر داروخانه‌ها را بیشتر کنید خطاب به معاونان غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: در داروخانه ای داروسازی به یک بیمار گفته بود که فرق داروی ایرانی و خارجی مانند  فرق بنز و پراید است، به داروخانه‌ها سر بزنید. با گران فروشی دارو مبارزه کنید در یک خیابان تهران یک محصول را به چهار قیمت متفاوت می فروشند، داشتن یک داروخانه جرم نیست اما داشتن چهار داروخانه درست نیست و این مسئله را حل کنید و نگذارید یک متخلف یا شاگرد داروساز آبروی داروسازان را ببرد.

وی افزود: معوقات بانکی به بی بضاعتی سازمان غذا و دارو ربط دارد باید خرج دارو و تجهیزات جدا شود اما هیچ کس برای اجرای این دستور سینه سپر نکرد و حتی تا کنون پاسخ شفافی برای هزینه‌کرد بودجه ۵٠٠ میلیون یورو صندوق توسعه ملی دریافت نکرده‌ام. در دانشگاه ها از سال آینده ردیف بودجه ای دارو و تجهیزات پزشکی باید جدا شود.

به گزارش فارس وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: نسخه نویسی الکترونیک باید اجرا شود، تقاضای دارم داروخانه‌ها کمک کنند تا دفترچه بیمه زودتر حذف شود چرا که حذف دفترچه گام بزرگی است و بسیاری برای اجرای این کار چوب لای چرخ ما می گذارند اما ما ترمز نمی‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه