فعلاً از نظر میزان ذخیره واکسن هاری در کشور کمبود نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهزاد امیری با اشاره به هزینه‌های واکسن هاری در کشور اظهار کرد: تزریق  واکسن هاری در مواردی مانند گزیدگی حیوان و به خصوص سگ هار ضرورت دارد که در این صورت فرد بیمار باید سریعاً به مرکز درمانی منتقل شود.

رییس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ادامه داد: اکنون ایران واکسن هاری را تولید نمی‌کند و این دارو وارداتی است و به طور معمول از شرکت‌های فرانسوی و هندی واکسن هاری تأمین می‌شود.

وی افزود: فعلاً از نظر میزان ذخیره واکسن هاری در کشور کمبود نداریم، قیمت هر واکسن هاری ۷ یورو و هر ویال ۳۰۰ واحدی سرم ضد هاری در حدود ۵۶ یورو برای کشور تمام می‌شود، به طور معمول هر فردی که دچار حیوان گزیدگی شده است باید ۴ واکسن برای مقابله با باکتری‌های حیوان مدنظر تزریق کند.

امیری تصریح کرد: اگر فردی که دچار حیوان گزیدگی شده است و وزنی در حدود ۶۰ کیلوگرم داشته باشد به ازای هر کیلو باید ۲۰ میلی گرم سرم به آن تزریق کرد که به طور کلی هزینه هر واکسن هاری ۲۵۰ یورو بر حوزه سلامت تحمیل می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رییس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: اکنون اعمال تحریم‌ها از سوی دشمنان مانعی برای واردات واکسن هاری به کشورمان نشده است، اما مسئله مهم ایجاد محدودیت مالی برای خرید واکسن از شرکت‌های فرانسوی و هندی است به طوری که به دلیل انسداد کانال‌های مالی، انتقال پول از سوی ایران جهت خرید واکسن هاری انجام نمی‌شود و پرداخت هزینه خرید واکسن با مشکلاتی روبرو می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه