آمادگی صادرات دارو به کشور نیکاراگوئه را داریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه ساز، در دیدار با وزیر دارایی کشور نیکاراگوئه با اشاره به روابط خوب ایران با دولت نیکاراگوئه، گفت: در زمینه تولید دارو، کنترل سلامت محصولات بهداشتی و آرایشی، دارویی و مکمل‌های غذایی تجارب بسیار خوبی پس از انقلاب اسلامی کسب کرده است. همچنین در زمینه کنترل و پایش غذا و دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات آرایشی و بهداشتی به مدد همکاران‌مان از هرگونه کمک خارجی بی‌نیاز هستیم.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: کنترل دقیق فراورده‌های دارویی حاصل برخورداری از دانش بالا و امکانات بسیار پیشرفته هستند. ما می‌توانیم ادعا کنیم در نظارت به این اقلام کاملا مستقل باشیم، در کشورمان بیش از یک میلیون قلم کالا در زمینه درمانی، آرایشی و بهداشتی و...، را کنترل می‌کنیم. 

وی افزود: آمادگی را داریم که در زمینه صادرات دارو و انتقال دانش در زمینه تولید و کنترل دارو با کشور نیکاراگوئه همکاری داشته باشیم. ظرفیت‌های بسیار خوبی نیز در کشور نیکاراگوئه وجود دارد و آنها نیز می‌توانند به ما متقابلا کمک کنند.

در ادامه آکوستا اونتاوان وزیر دارایی نیکاراگوئه اظهار کرد: ما حامل پیام دوستی و تامین روابط سیاسی و تجاری بین دو ملت هستیم. تلاش خواهیم کرد این همکاری بدون واسطه پولی انجام شود و در ازای دارو مواد غذایی به ایران تا این همکاری بدون واسطه دلار انجام شود، می‌دانیم ایران در تولید دارو به پیشرفت‌های چشم‌گیری رسیده است. این پیشرفت هم به حیات کشور خودشان و هم به سایر ملت‌ها کمک خواهد کرد. 

جی اف لوپز معاون رئیس جمهور نیکاراگوئه نیز با اشاره به اینکه دولت نیکاراگوئه طبق قرادادی ۶ ماهه، از ایران دارو خرید خواهد کرد، گفت: امیدواریم که این پروژه منجر همکاری طولانی مدت شود. طرح ما این است که داروهایی را طبق نیازمان تامین کنیم و لیست این اقلام دارویی را برای مقامات ذی‌ربط ارسال کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: می‌دانیم ایران ظرفیت بالایی در تولید دارو دارد و در گام نخست ۱۰ میلیون دلار دارو خریداری کرده و به ایران غذا صادر خواهیم کرد. البته این تنها بخش کوچکی از نیاز ماست که فقط برای برنامه پایلوت تعریف شده است. با موفقیت این پروژه، واردات دارو از کشور ایران را بیشتر خواهیم کرد.

معاون رئیس جمهور نیکاراگوئه ادامه داد: تفاهم نامه‌ای که امروز امضا شد بسیار مهم است. این تفاهم‌نامه به ما این امکان را می‌دهد که ثبت دارو سرعت بگیرد. طبق این قراداد داروهایی که در فاز نخست خریداری می‌کنیم از ثبت در کشور نیکاراگوئه معاف خواهند بود. در فازهای بعدی علاوه بر افزایش واردات دارو، همکاری در زمینه ساخت کارخانه‌های داروسازی را با همکاری ایران آغاز خواهیم کرد. همچنین این امکان وجود خواهد داشت که محصولات مشترک‌مان را در کل آمریکایی لاتین به فروش برسانیم.

به گزارش مهر وی در پایان اضافه کرد: قیمت دارو در آمریکای لاتین بالاست، حتی در صورت وجود پول باز هم دارو به حد کافی موجود نیست و با شیوع هر اپیدمی برای تهیه دارو دچار مشکل می‌شویم. در پایلوت ۶ ماهه داروها فقط برای مصرف در کشور نیکاراگوئه خواهد بود و سپس این داروها علاوه بر کشور ما در کل آمریکای لاتین به فروش خواهند رسید.

پایان پیام/

مطالب مشابه