نصب کارتخوان بر کیفیت خدمات پزشکی تاثیرگذار نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد حسین قربانی در رابطه با درخواست انجمن دندانپزشکان عمومی ایران از معاون اول رئیس جمهور مبنی بر به تعویق انداختن اجرای قانون نصب کارت‌خوان در مطب‌ پزشکان، گفت: دندانپزشکی یک تشکیلات صنفی بوده و در جامعه دندان‌پزشکان چندین انجمن صنفی وجود دارد، از طرفی فضایی در افکار عمومی به وجود آمده که جامعه پزشکان فرار مالیاتی دارند، در حالی که این موضوع کاملا بر خلاف واقعیت‌های موجود است چرا که پزشکان مانند هر شغل دیگری مالیات می‌دهد، اما این نامه شبهه‌ای در افکار عمومی ایجاد می‌کند که جامعه پزشکی نمی‌خواهد مالیات بپردازد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: جامعه پزشکی در خط مقدم ارائه خدمت به مردم در حوزه سلامت بوده و نسبت به پرداخت مالیات در چهارچوب قانون پیشتاز است، شاید افرادی در جامعه پزشکی وجود داشته باشند که از پرداخت مالیات فرار کنند، اما این تعداد بسیار محدود بوده و در تمامی صنوف و مشاغل وجود دارد.

وی افزود: وجود کارت‌خوان مصداق دریافت مالیات نیست، مصداق دریافت مالیات باید سازمان امور مالیاتی باشد، از طرفی لازم است این سازمان با تشکلات صنفی از جمله نظام پزشکی در رابطه با حوزه بهداشت و درمان و سلامت  جلسه‌ای تشکیل داده و میزان مالیات تمام رشته‌های پزشکی را بر اساس درآمد مشخص کرده و دریافت کنند، بی تردید این روش را تمامی اعضای جامعه پزشکی قبول خواهند داشت.

قربانی با اشاره به نامه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران به معاون اول رئیس جمهور در خصوص تاخیر در اجرای قانون کارت‌خوان در مطب‌ها، گفت: این نامه نه تنها افکار عمومی را قانع نکرد بلکه ابهاماتی را هم در خصوص فرار مالیاتی پزشکان به وجود آورد در حالی که جامعه پزشکی مانند تمامی مشاغل مالیات می‌پردازد. از طرفی در حال حاضر بیش از 90 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور داریم و تنها  حدود 50 هزار میلیارد تومان مالیات دریافت می‌کنیم. بر همین اساس این میزان فرار مالیاتی در کشور نشان دهنده عدم وجود سازکار مناسب برای دریافت مالیات است  که باید هرچه سریع‌تر اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان با اشاره به بخشی از نامه انجمن دندانپزشکان به جهانگیری مبنی بر این که قانون نصب کارت‌خوان در مطب‌ پزشکان کیفیت ارائه خدمات پزشکی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تصریح کرد: بعید می‌دانم نصب کارتخوان بر کیفیت خدمات پزشکی تاثیرگذار باشد، چرا که جامعه پزشکی از تعرفه قانونی پیروی می‌کند که بر اساس چهارچوب خاصی نوشته شده است، از طرفی تعهدات و وظایف پزشکان در چهار چوب مزد و دریافت هزینه تعریف نمی‌شود، بلکه بر اساس وجدان و تعهد کاری است.

پایان پیام/

مطالب مشابه